ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26630 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Faith No More pohřbil pořadatel

0 Redakce 17.8.2009

Tohle se fakt nedělá. Na koncert Faith No More jsem se těšil jako na málokterou akci. Jedna z nejvlivnějších kapel devadesátých let sklízí nadšené ohlasy na své comebackové turné, kdekoli vystoupí. Fanouškovská základna v Česku navíc slibovala skvělou atmosféru. Jediná neznámá v rovnici – pražská Tesla Arena s kapacitou devět tisíc diváků – nakonec určila, že místo koncertu roku, jsem zažil zklamání roku. A předpokládám, že jsem z daleka nebyl sám.

Hrozivě vypadající davy, které se od pozdního odpoledne hromadily v Holešovicích, se vlily do haly, která je známá špatným zvukem, špatnou klimatizací a absolutně nedostatečným občerstvením.  Jak jsem zjistil poté, co jsem ve frontě na půllitr zeleného čaje za padesát korun začal hledat své „místo k sezení“, zaplnily ji po okraj a ještě značně přetékaly. Jakékoli patro jsem navštívil, zasekl jsem se na schodišti na tribunu a viděl jsem převážně jen vrchní část konstrukce pódia. A to nejsem z nejnižších. Nepomáhalo jít výš, v přízemí a prvním patře to bylo marné hned od začátku. Když už se někde nějaká skulina našla, po dvou minutách díky skvělému odvětrávání tekl kolem mě potok potu (nejen mého). Takže…

Byl problém přebookovat koncert do větší O2 Areny? Proč by to pořadatelé dělali? Takhle vydělají víc peněz, je-li správný můj předpoklad, že pronájem Tesla Areny je o dost levnější. Byl problém do chodeb a výše položených tribun postavit pořadatele a bezpečností službu, která by zajišťovala rovnoměrné zaplnění haly, navigovala bloudící skupinky lidí a případně poskytla pomoc těm, kterým se v nedýchatelném vzduchu udělá špatně? Proč by to pořadatelé dělali? Víc lidí na organizaci znamená větší náklady a nižší zisk. Byl problém omezit počet vstupenek na únosnou míru tak, aby se nestalo, že stovky platících budou beznadějně obcházet všechny vstupy a ve finále nic neuvidí? Že se vůbec ptám… Co na to hygiena a hasiči? Myslím, že norem, které ten večer byly pošlapány společně s bezpečností tisíců lidí, je víc. Ale kdopak by si stěžoval? Kdopak by vracel vstupné? Jsou to přece Faith No More… Buďme vděční, že je sem někdo pozval.

Moje rozčarování plyne z absolutně špatného a tedy neprofesionálního odhadu kapacity koncertu a podcenění pořadatelských povinností, za které, doufejme, zaplatilo „jenom několik“ nespokojených, kteří se včas neprodrali na místo v hale. S agenturami pořádajícími koncerty se v posledních letech roztrhlo hned několik pytlů. Každý chce vydělat. Přesto ale v roce 2009, kdy v Česku disponujeme zkušenostmi ze stovek koncertů, by se podobné věci neměly stávat. Organizačně se pořádající Charm Music vrátili někam do roku 1992, do dob divokého kapitalizmu, kdy jediným kritériem úspěchu byl zisk, nikoli kvalita produkce a spokojenost zákazníků. Chovám slabou naději, že trh jim to oplatí…

PETER SLÁDEČEK

PS: Děkuji pořadateli za akreditaci na tento koncert. Bohužel nemohu sloužit recenzí, jelikož jsem znaven několika výstupy a sestupy na nejvyšší tribuny, zpocen do nitky a zlomen beznadějí opustil prostory Tesla Areny před dvaadvacátou hodinou, tedy odhadem v polovině koncertu.