ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24918 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Elton John by mohl být nápaditější

0 Redakce 6.5.2010

Elton John je starý lišák. Těžko mu upřít schopnost napsat dobrou písničku, těžko upřít jeho koncertům až nečekanou dravost a sotva lze britskému skladateli, instrumentalistovi a zpěvákovi vyčítat nepřesvědčivý projev nebo příliš slabé desky. To všechno má pod kontrolou, to všechno jistě potvrdí na blížícím se vystoupení v Praze.

Lišáckost Eltona Johna spočívá  ovšem také v tom, že kdysi napsal jednu pecku, která se mu zjevně líbí a kterou milerád opráší ve chvíli, kdy je třeba uctít nějaké mrtvé. Ta písnička se jmenuje Candle In The Wind a text k Eltonově hudbě sepsal Bernie Taupin.

Skladbu nalezneme na sedmém studiovém albu Eltona Johna nazvaném Goodbye Yellow Brick Road z roku 1974. Tandem ji složil rok předtím jako poctu Marilyn Monroe. Zemřela 5. srpna 1962 ve věku 36 let a Elton John po jedenácti letech vzplanul vzpomínkou. Text začíná slovy „Goodbye Norma Jean“ a odkazuje tak na civilní jméno americké herečky a zpěvačky, které bylo Norma Jean Mortenson.

V roce 1987 vyšla skladba na živém albu Live in Australia with the Melbourne Symphony Orchestra a zdálo se, že svou úlohu splnila. 28. srpna 1996 ale zahynula při autonehodě princezna Diana a Elton John měl pnutí vzdát jí nějakou svou písní poctu. Neměl však asi zrovna plodné období, a tak oprášil Candle In The Wind a nechal Taupina trochu přepracovat text. Na začátku tedy zpívá aktuálně „Goodbye England’s Rose“ a celé je to věnované zesnulé celebritě, kterou miloval celý svět a jistě i Elton John. Atakům poukazujícím na podivný způsob vzdávání poct zesnulým hvězdám čelil nejprve tichem, potom vysvětlením, že je to skvělá písnička, kterou si princezna Diana zaslouží.

Nyní je tu Candle In The Wind potřetí. Elton John vystoupí 30. května v Polsku a rozhodl se při té příležitosti věnovat již dvakrát věnovanou písničku obětem letecké katastrofy ve Smolensku, při které 10. dubna zahynul polský prezident s manželkou a další čelní představitelé našich severních sousedů. Jsem zvědav, jak devětapadesátiletý Taupin písničku upraví. Předpokládám, že by na jejím začátku mohlo zaznít nějaké to „Goodbye Lech Kaczynski“ nebo tak něco.

Zamýšlený koncertní akt, který byl oficiálně oznámen polskými médii, svědčí o nedobrém vkusu Eltona Johna. Když už chce svou kariéru dláždit skládáním holdů zesnulým celebritám a politikům, měl by se také trochu trápit s písničkami, které by u této příležitosti skládal exkluzivně. Takhle je přinejmenším komický.

Jaroslav Špulák