ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14050 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Dokonalost není zločin

0 Redakce 14.7.2010

Lidé jsou různí a jejich názory na hudbu jakbysmet. To je jasná věc a není třeba o ní diskutovat. Že se něco či někdo někomu nezavděčí, je běžná událost, která by se měla obejít bez následků pro všechny zúčastněné strany. Že někdo něco poplete, je také vcelku obvyklé a ani to by se s dotyčným nemělo táhnout déle, než je to vtipné a psychicky neškodné. Po vystoupení britských Muse na festivalu Rock for People jsem ale zaznamenal reakci, při níž mi zatrnulo.

Obávám se, že český fanoušek ani český trh ještě sílu a cenu Muse nedocenil. Dotkla se zatím jen pořadatelů Rock for People, kteří za ně zaplatili částku v řádu několika miliónů korun, a to bez pardonu. Muse sice nevystoupili na pódiu, kterému dominují vesmírné krychle, nicméně produkce královéhradeckého setu si s tou velkolepou až tak nezadala.

Subjektivně si myslím, že koncert Muse byl v podstatě dokonalý. Nebylo při něm nic špatně: skvěle provedené skvělé skladby, výtečný zvuk, úžasná světla, dokonalý přednes muzikantů, báječné projekce, neopakovatelná atmosféra. Muse zkrátka nabídli koncert, který se v České republice vidí tak jednou do roka.

Byl samozřejmě předmětem následujících diskuzí i recenzí. Ano, mohu přijmout výhradu, že Matt Bellamy a spol. nebyli na pódiu příliš v pohybu. Mohu si na to ovšem odpovědět tak, že by tím onu výše popsanou dokonalost nefunkčně rozhýbali, když k ní ta statičnost patřila jako součást prezentace.

Pak mi ale jeden člověk řekl, že se mu koncert Muse nelíbil, protože byl příliš dokonalý. Příliš dokonalý… Druhý se k němu přidal o pár minut později a takových názorů jsem od té doby zachytil několik.

Koncert byl tedy příliš dokonalý, tudíž neuspokojivý. To je protimluv jako hrom! Dokonalost je zde devalvována na úroveň vrozené chyby, jakéhosi spamu, který je na obtíž.

Jelikož několik ze zastánců  a nositelů tohoto názoru jsou členové poměrně neúspěšných českých kapel, začalo mi být tak trochu jasné, proč některé z nich považují za svůj vrchol koncert na supervedlejší scéně festivalu Rock for People, a ne třeba vizi zahrát si ve Wembley.

Muse tam hráli jako první  kapela, když se londýnský stadión po rekonstrukci znovu otevíral. Možná proto, že jsou dokonalí.

Jaroslav Špulák (foto: www.muse.mu)