ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 31533 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Náročné to povolání dirigenta

0 Rémy Martin 6.2.2015

Tentokrát mi dovolte pozastavit se nad náročností profese dirigenta. Na toto téma mě přivedla zpráva z konce ledna, která informovala o úmrtí známého izraelského dirigenta Israela Yinona přímo na koncertním pódiu ve švýcarském Lucernu.
Devětapadesátiletému Yinonovi, který při provedení Alpské symfonie Richarda Strausse s orchestrem studentů místní Akademie utrpěl srdeční infarkt, nepomohla ani rychlá pomoc poskytnutá lékařem z publika. Po převozu dirigenta do nemocnice lékaři už jen konstatovali smrt.
Sluší se dodat, že Yinon byl od počátku své umělecké činnosti spojen s Českou republikou a s tvorbou židovských skladatelů, kteří zahynuli za druhé světové války, jako např. Hansem Krásou, Ervínem Schulhoffem či Pavlem Haasem.
Vraťme se ale zpět k našemu tématu, tedy náročnosti dirigentského povolání. Ačkoliv v očích laické veřejnosti může dirigování mnohdy působit jako jednoduché mávání taktovkou, opak je pravdou. Dirigent je hlavou celého orchestru a zodpovídá za jeho výsledný souzvuk. Jinými slovy orchestr je dirigentovým nástrojem, který velice zodpovědně a přitom jemně vylaďuje, aby skrze něj mohl co nejvěrněji posluchačům předávat svou představu. Již z tohoto faktu vyplývá poměrně slušná psychická zátěž.
Profese dirigenta je doslova mravenčí práce. Dlouhé dny i večery tráví obklopen notami a vážnou hudbou. Neustále studuje partitury a promýšlí, jak by měla hudba správně znít. Navíc každou skladbu, kterou provádí s orchestrem, by měl znát nazpaměť!
Pojďme ale dál. Každý rok absolvuje kolem 100 koncertů. Do toho je potřeba započítat náročnější přípravy před každou premiérou, kdy se minimálně dva měsíce intenzivně zkouší.
A konečně, profese dirigenta je náročná i fyzicky. Věřte mi, že z několikahodinového mávání rukama bolí doslova celé tělo, i to zvyklé. A to nemluvíme o psychickém a emočním vypětí, které dirigent prožívá při každém koncertu.
Vážení čtenáři, napište mi, prosím na můj blog či FB profil např. o tom, co si myslíte o povolání dirigenta. O těch z vás, kteří jsou do této profese více zasvěceni, uvítám jakékoliv zákulisní informace, konkrétní příklady a podobně.
Děkuji za váš čas a přeji o oktávu výraznější zážitky.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.