ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11680 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Chemical Brothers – Push The Button

Uncategorized
0 Redakce 6.2.2005

Dvojice elektronických pionýrů vydává páté album! Pestrou směs techna, melancholie, melodického samplování a hybných beatů rámuje účast řady hostů počínaje Timem Burgessem z Charlatans a konče hiphopovým géniem Q-Tipem z legendárních A Tribe Called Quest, který exhibuje v pilotním singlu Galvanize.{mosimage}


RECENZE CD


Pro taneční hudbu nyní nastává nová doba. Pionýrské časy objevování všech možných skrytých zákoutí elektroniky a jejích nových zvuků jsou ty tam a na pořad dne se dostává otázka, jak co nejvíce přiblížit elektroniku širším vrstvám posluchačstva. Chemical Brothers nejsou ani první ani poslední, kdo se na tento vývoj snaží svým novým albem reagovat, nutno však podotknout, že jejich odpověď je věru jednou z těch výmluvnějších. 


Naše dvojka inženýrů už není na novém albu vůbec tak chemická, jak jsme ji znali doposud. Jejich typická zvukotvorba ustupuje do pozadí, a tím pádem vzniká více prostoru pro melodické prvky. To potvrzuje hned úvodní skladba, která je rovněž velmi úspěšným singlem – Galvanize. Zde je stěžejním motivem ostrý zvuk smyčců pocházející z marocké hudební kuchyně, do nějž je s precizností věru odbornou vpracován rytmický beat, a celá singlová polívčička je náramně zahuštěna hostujícím raperem Q-Tipem.


I většina ostatních tracků se nese v duchu hudebních návštěv, přičemž množství hostů jistě nemalou měrou promluvilo i do charakteru alba samého. A tak nejen Galvanize je na albu vyloženou hitovkou. Počiny jako The Boxer (hostuje Tim Burgess), Believe (zde byl zas vítaným hostem ve studiu Kele Okereke) se svou „našlápnutostí“ mohou s Galvanize bez problémů srovnávat. Na desce se ale objevuje i nezvyklé množství melancholie, jako například v meditativně rozvláčné skladbě Hold Tight London (svým zpěvem nás zde oblažuje Anna-Lyne Williams) nebo v takřka baladické Close Your Eyes (na níž se podílí The Magic Numbers). Za zmínku také jistě stojí přechody mezi některými skladbami, které jsou odvedeny na výbornou, snad jich jen mohlo být povícero.


Pánové Rowland a Simmons v Push The Button otevírají dveře své laboratoře dokořán i pro širší vrstvy posluchačstva, a to nejenom množstvím potenciálních hitovek, jež se na desce nacházejí, ale i celkovým obrazem hudby, kterou tvoří. Hrají totiž poněkud pozemštěji než doposud, nebojí se svou zvukovou směs obohatit o klasické západní pojetí kytarové hudby (jako například v The Big Jump, který srší takřka rockovou energií) nebo o rytmiku a melodie dnes tolik populární world music, jejíž stopa je patrná snad ve všech skladbách.


I když jste si třeba na výuce chemie nikdy neulítávali, věřte, že pojetí těchto dvou „profesorů“ vás jistě bude bavit…


Poslechni si ukázky z CD


EMI, CD 60:15


Lukáš Kadeřábek ****1/2
Ve spolupráci s časopisem