ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28869 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ZZ Top: Stále stejný vousatý jižanský rock

0 Redakce 28.5.2009

Podle encyklopedií vznikl takzvaný jižanský rock fůzí blues, rhythm and blues, boogie a country na konci 60. let v jižních státech USA. Pro mě jsou symbolem tohoto stylu texaští ZZ Top.

Odborníci říkají, že jižanský rock se vyznačuje pronikavými tóny elektrických kytar, kratšími písněmi a jednoduchými melodiemi. Tak přesně taková muzika zněla na začátku posledního květnového týdne v pražské Tesla Aréně!

Vědí jižanští vousáči kytarista Billy F. Gibbons a baskytarista Dusty Hill, které už 40 let doplňuje bubeník Frank Beard, jak moc jsou ve střední Evropě populární? Minimálně asi něco tuší, jinak by těžko své nové evropské turné zahájili právě v Praze. Odtud směřují do Lipska a do 14. června navštíví dalších tucet měst v Evropě. Pak je čeká velké americké turné s rockovými dinosaury Aerosmith.

Ale zpět do pražské Tesla Arény. Tam blues-rockový večer otevřela kapela česko-americká kapela The Cell, a neznělo to špatně.  Pod jednotvárným nasvícením, ale s poměrně dobrým zvukem, osmičlenná formace nabídla i titulní skladbu CD Are You Ready, které vyšlo v roce 2006 a naznačila, proč je zájem o její vystoupení v klubech a na festivalech v České republice i zahraničí.

Slušně zaplněné jeviště, v němž bylo podle pořadatelů na 6500 lidí, odměnilo The Cell až nezaslouženě vlažným potleskem a poté už davy, mezi nimiž bylo k vidění mnoho motorkářů a také několik starších fanoušků se stejně úctihodnými vousy jako kapela na pódiu, přivítalo ZZ Top. Ti své vystoupení zahájili peckou Got Me Under Pressure z desky Eliminator z roku 1983, které se prodalo přes 20 milionů kusů. Album, které se kupodivu místy prodávalo i v "perestrojkovém" Československu, si ZZ Top zjevně oblíbili stejně jako jejich příznivci, takže z něho ještě zahráli další hity Sharp Dressed Man, Legs a zejména Gimme All Your Lovin', která konečně rozhýbala trochu ztuhlou halu. "Novinek" bylo mnoho, velmi relativně novou písní byla třeba Pircushion z roku 1994.

Jinak nechybělo nic, za čím příznivci řízné muziky ZZ Top přišli. Včetně textů plných rychlých aut a motorek, opěvování ženských křivek nebo oslavy cestování. To vše doprovázeno příslušnými obrázky na obrovské LED obrazovce.

Samotní členové ZZ Top hrající již 40 let v nezměněném trojčlenném složení žádné velké show na jevišti nepředváděli,  pohybovali se po něm rozvážnou chůzí moudrých starců, absolvovali krátký rozhovor s šéfovou svého cateringu a podobně jako v Praze před dvanácti lety jejich produkce místy působila trochu jednotvárným dojmem. Nemohu se zbavit dojmu, že jsem přišel na pořádný panák tequily, ale od kapely, která svůj původ z americko-mexiského pomezí zdůrazňuje názvy alb jako El Loco, Deguello, Tres Hombres či Rio Grande, jsem se dočkal jen prchavé vůně oblíbeného kaktusového nápoje.

ZZ Top nezapomněli na cover Foxy Lady od Jimiho Hendrixe a s diváky, kteří se marně dožadovali dalších přídavků, se rozloučili hitem Tush. Nebylo to špatné, ovšem ani nijak překvapující. A zamrzelo, že nedošlo na bezvadnou halečku Viva Las Vegas!, která tradičně zdvihá publikum ze sedadel.

RICHARD WINTER


25. 5. 2009 – Praha, Tesla Aréna