ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14979 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Xindl X a Xavier Baumaxa se hrají navzájem

0 Redakce 8.10.2008

V Abatonu křtil písničkář Xindl X svou debutovou desku Návod ke čtení manuálu. Pozval si mimo jiné Xaviera Baumaxu, s nímž si vyměnili několik písniček a společně tak rozpoutali podařený večírek.

 Xavi nastoupil v evidentně podroušeném stavu, ale jak je u něj zvykem, na jeho vystoupení to mělo spíše pozitivní vliv. Zahrál několik nových skladeb a v závěru si dovolil vtipnou vložku, když zahrál píseň, kterou podle vlastních slov „složil společně s kapelou Sigur Rós“. Upozornil, že trvá čtrnáct minut, a pak skutečně začal dovedně napodobovat tklivé melodie severské kapely, neustále je opakoval dokola v různých intenzitách a doprovázel je imitací islandštiny. Když se jeho improvizace blížila k deseti minutám, publikum již hulákalo a dobře se bavilo.

Xindl X vystoupil v zápětí i s doprovodnou kapelou. Začátek jeho vystoupení byl poněkud rozpačitý. Spíše než propojení hip-hopu a folku, překvapilo spojení dokonale přesné, skoro jazzové kapely, s civilně vyhlížejícím a nepříliš entuziastickým frontmanem, jež zpíval folkové písně a občas je prokládal rapem. Co je třeba vyzdvihnout, jsou výborné texty s mnoha slovními hříčkami a řadou jízlivých významů a sdělení. Škoda, že Xindl X ani dobře nezpíval, ani nijak výrazně nerapoval. Baumaxa si ze svých nepřesností postavil image, Xindlovi se to tak docela nepovedlo.

Večírek ale gradoval a počáteční rozpaky postupně mizely. Několik hostů se mihlo bez většího pozdvižení, ovšem set, v němž se propojily písně obou hlavních protagonistů, patřil k vrcholům večera. Baumaxův Penis a Xindlův Úd nabízely celkem předpokládatelnou komiku. Oba se do improvizace opřeli v takovém stylu, že publikum řvalo nadšením. Následující křest Xindlovy desky s početným sborem přátel a hostů ze spřízněných kapel a společně odzpívaná píseň Cool v plotě držela tutéž laťku, stejně jako upravená verze Vody živé z repertoáru Anety Langerové. V duchu verše „když končí se noc a chce se mi moc, čurám!“ ji Xindl odzpíval sám s kytarou jako pravou folkovou baladu.

Party sice ke konci opustila část diváků, která zřejmě přišla spíš na předskokana, zbylá část se však dobře bavila. I přes perfektně postavenou gradující show, řadu připravených vtípků a vyplativší se sázku na hosta Baumaxu, jsem se ale neubránil dojmu, že propojení kapely s frontmanem a jeho civilním projevem nevyznívá zcela ve prospěch jeho velezajímavé (především textové) tvorby. Odhadoval bych, že Xindl X bude o poznání zajímavější v sólových akustických vystoupeních, která má rovněž na programu.
 
JAKUB ANDĚL
 


2.10. 2008, Praha,  Abaton