ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8430 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Why? a Magnus Fra Garden: Klubová alternativa se bude v neděli předhánět

0 Redakce 23.4.2010

Stížnosti, že "v Praze nikdo nehraje", asi definitivně platí jen na stadionovky typu U2. Příkladem je neděle. Posluchač "alternativy" aby se rozdvojil a jednu půlku poslal na americké indie-hiphopové písničkáře Why? a druhou na nadupaný mix jazzu s hudební špinavostí v podání dánských Magnus Fra Gaarden.

Obojí bude skvělé. Jen si vybrat.

Trochu to připomíná den, kdy v Praze asi 300 metrů od sebe najednou hráli kapely Yes a King Crimson, což vyvolalo znechucení progrockových fanoušků, kteří se museli nedobrovolně rozdělit na vyznavače vesmírné zasněnosti Jona Andersona (Yes) a nekopromisnosti Roberta Frippa (King Crimson), ačkoli publikum těhle dvou kapel se ve skutečnosti z velké části překrývá.

V neděli budou mít před sebou podobnou volbu Pražani se zálibou v různých formách klubové alternativy. Festival Sperm přitáhl jako jednu z hlavních hvězd čtvrtého ročníku americkou kapelu Why?, která si to brousí na pomezí indie-rockového písničkářství a hip-hopu, což je i v poněkud převalujících se, nepřekvapivých indie-vodách poměrně originální kombinace.

Why? pochází z amerického Ohia. Člověk by řekl, že v té místní rovinnatosti chcípl pes – i metropole Columbus vypadá jako konglomerát vesnic s několika mrakodrapy uprostřed. Ale muziku  dělají v Ohiu zajímavou, uvážíme-li, že z tohodle státu pocházejí kromě Why? třeba i známí Nine Inch Nails a expresivní avantgardisti Pere Ubu.

Ale zpátky k Why?. Vznikli v roce 2005 a hlavní postavou je Jonathan 'Yoni' Wolf, který v kapele spojil svoje hip-hopové směřování s indie-rockovým či spíše indie-folkovým zvukem. Ve výsledku Why? tak zněli jako alternativním hip-hop smíchaný se soundem chicagských indie kapel jako Andrew Bird či Anathallo.

Právě se nadpozemskou chicagskou kapelou Anathallo vystoupili Why? před rokem a půl v Praze na Strahově. A jakoby se hudebně zkamarádili – poslední deska Why? nazvaná Eskimo Snow totiž znamená větší odklon Yoniho Wolfa od hip-hopu. "Hip-hop je tam cítit nejméně ze všeho, na čem jsem dělal. Vlastně je to docela písničkové album," říká Wolf. Koncert jeho rozšířeného pětičlenného ansamblu bude tedy zážitkem zejména pro indie-rockové a indie-folkové uši.

 

Hudební konkurencí Why? jsou v Chapeau Rouge dánští jazzoví burani Magnus Fra Gaarden. Do klubu v centru metropole přijíždějí podruhé během jednoho roku – už na podzim přitom ukázali, co za nářez může hrát kapela vystupující na evropských jazzových festivalech.

Magnus Fra Gaarden (Magnus z vesnice) hrají v šusťákovkách, rockových rozhalenkách a medvědích kostýmech pravý antipod distingovaného jazzu. Je to jakási směsice jazzu, hard-coru a temných harmonií, které by se líbili posluchačům King Crimson a jiných alternativně prog-rockových kapel. Dánové se při koncertu válí po zemi mezi diváky a zejména kytarista vypadá, že vyšel na revers z kodaňského psychiatrického sanatoria. Kdo snese trochu tvrdší hudební nálož, odchází nadšený.

Rozhodnutí, jestli má člověk chuť na pecku z americké či evropské klubové alternativy, nebude jednoduché. A to ještě v pražské Lucerně hraje superskupina Bozzi / Mastelloto / Levin / Holdsworth. Hudební elita Británie, která tvořila páteř kapel Franka Zappy, Petera Gabriela i King Crimson, se dala dohromady. Bohudík – aspoň soudě z ukázek na YouTube – z toho vzešla smrtelná nuda a člověk má o jedno rozhodování méně.

DANIEL PROKOP