ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6017 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Whitesnake, Judas Priest: Metalová ocelárna převálcovala hardrockového hada

0 Redakce 29.6.2011

Pořadatelé tohle řinčivé vystoupení v pražské O2 areně avizovali jako dvojkoncert vyrovnaných britských kapel, ale neodpovídalo to ani délkou vystoupení, ani jejich úrovní. Metalová ocelárna Judas Priest svý dvouhodinovým setem nabušeným hity převálcovala hardrockového hada Whitesnake, jehož šéf zpěvák David Coverdal se během pětasedmdesátiminutové produkce viditelně i slyšiteně trápil. Dvojkoncert se uskutečnil v rámci prý posledního koncertního turné metalové legendy Judas Priest s názvem Epitaph Tour. Po tom, co ve velmi dobré formě zpívající Rob Halford a spol předvedli mi přijde neuvěřitelné, že by to zabalili navždy. Ostatně, když v roce 1997 Coverdale vystoupil s Whitesnake v Praze, psalo se, že je to poprvé a s největší pravděpodobností i naposledy. A vidíte, o nějakých patnáct let později zde představil již jedenácté, studiové album Forevermore.

Pražská O2 arena, ve které se sešlo 13.000 příznivců melodického hard rocku a nekompromisního metalu, nejdříve na jevišti pod typickým stříbrným logem přivítala jako první Whitesnake. Ti koncert zahájili skladbou Best Years z tři roky starého alba Good To Be Bad. Další skladby jako Love Ain't No Stranger, Give Me All Your Love, Here I Go Again nebo Still Of The Night by znamenaly sázku na jistotu, kdyby to Coverdalemu lépe zpívalo. Jeho výkon sice nebyl tak smutný, jako v případě Iana Gillana při poslední návštěvě Deep Purple v Praze, ale alespoň k lepšímu průměru to mělo daleko. Coverdale se snažil zachránit situaci rozezpíváváním publika, ale zejména zadní řady to nechalo chladné. Vedle nových písní Forevermore a Love Will Set You Free diváci ještě přetrpěli kytarové a bubenické sólo a nikomu moc nevadilo, když letos šedesátiletý zpěvák se stále bohatou záplavou dlouhých světlých vlasů a jeho "Bílí hadi" zmizeli v zákulisí.

Už úvod show Judas Priest jasně naznačil, že se začne hrát nejvyšší hudební liga. Po intru se do toho chlapíci v černých kožených oděvech ozdobených několika kily stříbrných cvočků a pyramid opřeli v Rapid Fire z jejich zásadního alba British Steel. Jeviště se v ten okamžik zalilo červeným světlem a zaplnilo ohni a železnými řetězy na pozadí obrazu dýmající ocelárny, které vévodila tabule s nápisem Welcome To the Home of British Steel.

Holohlavý Rob Halford od prvních tónu dokazoval, že mu to pořád i v téměř šedesáti letech parádně zpívá, a přítomní si užívali bohatých nejen sluchových vjemů, protože každou píseň doprovázely jiné projekce a světelné efekty. A skladby jako  Metal Gods či Painkiller nabídla skvěle šlapající kapela, která dorazila v sestavě tvořené vedle kytaristů Glenna Tiptona, basisty Iana Hilla a bubeníka Scota Travise také novým kytaristou Richiem Faulknerem. Ten nahradil K. K. Downinga, který před pár týdny z kapely, kterou spoluzakládal, definitivně odešel. Jednatřicetiletý Faulkner není žádný metalový zelenáč. Hrál mimo jiné s britskými Voodoo a v kapele Lauren Harris, dcery baskytaristy Iron Maiden Steva Harrise.

Judas Priest se při svém procházení historií kapely při tvoření setlistu na Epitaph Tour nevyhnuli ani debutovému albu Rocka Rolla z roku 1974, z něhož zazněla píseň Never Satisfied. Poslední tři roky staré řadové album, s rozpaky přijatý projekt Nostradamus, pak zastoupila skladba Prophecy.

Na koncertu Judas Priest pochopitelně nemohl chybět hit Breaking the Law, který je v Česku už mnoho let nesmírně populární a má ho v repertoáru snad každá zábavová kapela. Halford při téhle parádě spoléhal na pěveckou pomoc publika, ale trochu se přepočítal, takže my v zadních řadách jsme z toho měli instrumentálku. Ale nevadí, stejně to byl moc dobrý, byť možná trochu dlouhý, koncert. A těším se na další, přestože tihle zásadní představitelé nové vlny britského heavy metalu hovoří o poslední koncertní šňůře. Takových prohlášení už jsme přece od kapel slyšeli spoustu, tak přoč by zrovna Judas Priest měli být výjimkou a nepříjít za čas s nějakým koncertním comebackem?!

Praha, 28. června, O2 arena

Richard Winter