ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28836 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vypsaná fixa: Čtyři akordy jim budeme znovu věřit

0 Redakce 26.9.2009

Tentokrát se to povedlo. Čtveřice z Pardubic alias San Piega vyrazila na trh s novinkou Klenot, za kterou tentokrát stojí výhradně sami muzikanti. Bez velké firmy, s deskou ke stažení za libovolný příspěvek a s mnohem spokojenější náladou. Vypsaná fixa dokonale ovládla Lucerna Music Bar.
Album Fixa nahrála v Anglii a zvuku to prospělo. Ke spolupráci získala kromě Dušana Neuwertha a Jana P. Muchowa také Guye Fixsena, jenž se pracovně setkal mimo jiné s Pixies. Směr, který nakousla na předchozím Fenoménu, na novince vykrystalizoval v novou hravější tvář kapely, se stejnou potemnělou atmosférou.
 
Rozpačitý křest minulé, přesto úspěšné desky byl zatěžkán nervozitou a atmosférou diskoklubu Retro Music Hall. O poznání spokojenější kapela tentokrát vystřelila na pódium přátelského Lucerna baru a o neuvěřitelné důvěře v nové album vypovídal už fakt, že v první hodině bez zaváhání přehrála takřka celou desku. Bez podpory jediného staršího hitu přiměla dav k nespoutanému řádění a zpěvu nových textů, známých sotva pár týdnů.

Originální křest obstaral sám anglický mistr zvuku spolu s českými producenty nikoli nápojem, ale pomocí „klenotů“ diváků z prvních řad. V druhé polovině koncertu pak zcela podmaněné hlediště ubíjela jedním hitem za druhým. Ukázalo se, že jich po pěti deskách má nepočítaně a v koncertní verzi mají všechny srovnatelnou rock’n’rollovou energii, navzdory různým zvukovým parametrům na studiových nahrávkách. Došlo i na nejstarší vypalovačky jako Lunapark, Čáp (na přání), nebo zřejmě nepřekonanou 1982, které ale vyrostl zajímavý atmosférický konkurent v novince Závod.

Ze všech členů kapely tentokrát prýštila uvolněnost a nadšení. Tahle deska se jim povedla a především jsou o tom přesvědčeni oni sami, což je pro atmosféru koncertů rozhodující. Vypsaná fixa je po letech do určité míry stále stejná, nicméně z Márdiho rukopisu se stal fenomén a ten se na Klenotu povedlo opět naplnit. Vypsaná fixa je znovu bestiálně šťastná a koncerty podle toho budou vypadat. „My máme všechno co chcem‘, my máme dobrou náladu!“ Nemusíte jednoduché čtyřakordové hity vyloženě hltat, ale tuhle větu jim budete znovu věřit!

JAKUB ANDĚL (foto: Jiří Erik D./vypsanafixa.cz)

Vypsaná fixa – Klenot Tour 2009:

15.10. Hradec Králové
20.10. Ostrava
21.10. Brno
22.10. Opava
23.10. Zlín
27.10. Olomouc
28.10. Olomouc
31.10. Ústí nad Labem
05.11. Plzeň
06.11. Pardubice
12.11. České Budějovice
13.11. Jindřichův Hradec