ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12629 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ústecký Jazz&Blues láká na hvězdy Woodstocku i severský jazz

0 Redakce 20.10.2010

Stejně jako v posledních pár letech se jazz a blues v říjnu přestěhuje na sever Čech. Organizátoři ústeckého Jazz&Blues festivalu stejně jako v minulých letech vsadili na kombinaci známých jmen woodstockovské a blues-rockové éry konce 60. let – Canned Heat a Savoy Brown – a národní i stylový mix jazzu.

Taktika přitom zní obě tváře festivalu moc nemíchat – pátek tak bude jazzový, sobota blues-rocková. V páteční večer se lze těšit zejména na vystoupení skandinávského dua Terje Rypdal – Palle Mikkelborg. Z nových i starších nahrávek těchto muzikantů, kteří získávali ostruhy s Janem Garbarkem a druhý i s Milesem Davisem, se dá usuzovat, že půjde o plochový a atmosferický jazz, v kterém seveřani odjakživa dominují.

Indický kytarista Amit Chatterjee se svou Alliance hraje naopak více synteticky a až jazz-rockově znějící fůzi připomínají třeba slavné Weather Report. No, ne nadarmo hrál 11 let v kapele lídra předpovídačů počasí, Joe Zawinula. Těmto zahraničním akvizicím udělají výkop trio českého klavíristy Najponka, od kterého se spíše než experimenty dá čekat klasičtější swingující jazz, a pražští akademici Jazz Efterrätt.

Sobota pak bude patřit blues a dvěma hlavním hvězdám festivalu, které mají kořeny v bílém blues-rocku 60. a 70. let. Obě patří spíše k zámořské verzi tohoto žánru. Savoy Brown sice vznikly v Británii a z jejich řad se rekrutovali pozdější muzikanti Fleetwood Mac, UFO či Black Sabbath, ale jejich hudba má ale blíž k tradičnímu americkému bílému blues a woodstockové náladě, než k experimentálnějším britským kapelám. Do Ústí přijedou v čele se svým zakladatelem a lídrem Kimem Simmondsem.

To se bohužel nedá říct o Canned Heat, jejichž dvě hlavní postavy – bluesový nadšenci Alan Wilson a Bob Hite zemřeli shodně na předávkování drogami. S tím rozdílem, že Wilson, jehož zvláštní vysoký zavřený vokál asi znáte mezinárodních hitů kapely – On The Road Again a Going Up The Country – to stihl už v roce 1970 a drsňácký Hite, přezdívaný díky obří postavě a plnovousu Medvěd, až 11 let poté.

Na zbývajících postech kapely ale na severočeský JazzBluesFestival přijedou členové kapely ze zásadního období na přelomu 60. a 70. let (Mandel, Taylor, la Parra) doplnění zpěvákem, kytaristou a harmonikářem Dalem Spaldingem. Canned Heat stejně jako Savoy Brown nejsou kapela, od které by se dalo čekat výrazné přehodnocení stylu a reunionové novátorství – zahrají svou klasickou směs blues a boogie řízlou možná trochou psychedelie, které provázela doby, když řádili na Woodstocku.

Před matadory anglosaského bílého blues vystoupí italská kapela Roberta Ciottiho, která do tohoto žánru naopak míchá latinu a středomořskou melancholii. „Některými kritiky je (Ciotti) považován za nejlepšího bluesového kytaristu v Evropě,“ připomínají organizátoři, že nejde jen o tuctového předskokana.


Národní dům, Ústí nad Labem – pátek 22.10 a sobota 23.10 + závěrečný den festivalu ve středu 27.10.2010.
Podrobné info na: http://www.jazzfestul.cz/program.html


Daniel Prokop