ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12692 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Thermals: Oregonská opakovačka

0 Redakce 14.8.2009

Strahovská Sedmička už dlouho nebyla tak zaplněná. Indie punkové trio The Thermals, o kterém se v jejich domovském Portlandu mluví jako o největším místním popu, poprvé dorazilo do České republiky a i o prázdninové neděli nalákalo spoustu fanoušků, především pražských Američanů. Frontman Hutch Harris byl celý koncert špatně slyšet, ty největší hity s ním odzpívalo publikum, a místy tak zachraňovalo přebasovaný zvuk.

Dunivě začala taky pražská předkapela Sade. Duo kytara, bicí hrálo slušný mix doom metalu a stoner rocku. Zajímavé riffy a instrumentální pasáže kazil jen nepovedený zpěv. Po krátké přestávce, při níž se většina přítomných snažila protlačit se co nejvíc dopředu a zajistit alespoň nějaký výhled na nevyvýšené pódium, začaly hlavní hvězdy. Vytáhlý a hubený Hutch Harris uchopil omláceného a černou páskou olepeného fendera, Kathy Foster v mini šortkách a kytičkované blůzce vzala svou leváckou basu a nejnovější a nejusměvavější člen Westin Glass usedl za bubny.

The Thermals spustili: Kathy skákala panáka a kývala afro účesem, Westin pohazoval hlavou a Hutch otevíral pusu, ale byl velmi špatně slyšet. Zvuku opanovala basa a bicí, melodii zpěvu a textu jste si museli pouze domýšlet. A ty přitom mají v hudbě portlandských indie punkerů hlavní roli. Po pár písničkách sice fanoušci reklamovali špatné nazvučení, ale bez úspěchu. Naštěstí asi polovina Sedmičky znala texty většiny singlů nazpaměť, a zesílila tak Hutchův utopený vokál.

Setlist obsahoval skladby ze všech čtyř alb, v živém srovnání jednoznačně vyhrávaly ty z posledních dvou desek – The Body, the Blood, the Machine a letošní Now We Can See. Poprvé se fanoušci předvedli při We Were Sick. Opravdový vrchol první půle přišel ale až s rozezleným proroctvím Here’s Your Future, kdy přecpané přední řady začaly vířit, skákat a občas i padat. Došlo i na další hitovky jako When I Was Afraid, Returning to the Fold nebo A Pillar of Salt.

Bohužel zazněla i nepovedená coververze Sappy od Nirvany. Takhle utahanou uspávačku si mohl dovolit Kurt Cobain, když mu za zády do bicích třískal Dave Grohl. Westin Glass je sympaťák, ale z téhle průměrné písničky nedokázal vykřesat víc než snesitelnou výplň. Publikum nesměle zatleskalo a očekávalo další původní skladby a hlavně novou hymnu o vývoji lidstva Now We Can See. Ta přišla ještě v normálním setu a Sedmička se mohla pustit do sborového: „Ouvejouuou!“

The Thermals si pro přídavek neschovali žádné chytlavé písničky. Publikum si trio vytleskalo zpět na pódium, nejraději by slyšelo znovu některou z hitovek, muselo se ale spokojit s nastavovanou kaší. Ti, kteří ji vydrželi, si mohli za odměnu s Kathy potřást rukou. Děvčata pak vystála frontu na záchodky, našla chlapce a po cestě domů si společně prozpěvovali: „Ouvejouuou!“

HONZA ŠVELCH