ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30425 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Paper Chase: Úžasná katastrofa

0 Redakce 25.10.2009

Intenzivní zážitek by měl být hlasitý. Texasani z The Paper Chase publikum nijak nešetřili, vytáhli hlasitost k hranicím zdravého poslechu a spustili svůj makabrózní set. A frontman, producent a šílený kytarista John Congleton za celou dobu nepromluvil ani slovíčko, pokud nepočítáte jeho zpěv plný morbidit a rekvizit z hororů.

Středeční večer na Strahově začal poklidně. Duo Aran Epochal zahrálo opravdu minimalistický mix electroclashe a post-hardcoru. Jednoduché písničky, jednoduchý doprovod a nasamplované perkuse tvořily podklad pro skvělé texty o plynoucím čase. Jenom tu, zřejmě ironickou, coververzi Swastika Eyes od Primal Scream mohli vynechat. Zbytečně falešný zpěv a anglická slova narušila jinak sladěnou kompozici a úspornou recitaci.

Před devátou začala hlavní hvězda. Vousatý basák Bobby Weaver od posledně trochu zhubl, o svůj vous a zvyk si ho ve volných chvílích hladit ale nepřišel. Šlachovitý bubeník Jason Garner bicí týrá snad ještě víc než kdy dřív. Napřahuje se jako psychopat a mlátí do nich se zaujetím šílence. Sean Kirkpatrick a jeho nový klávesový kolega představovali ostrůvek relativního psychického zdraví, protože jejich šéf John Congleton byl naprosto ponořený do hudby a v pauzách mezi skladbami se pouze hypnoticky díval před sebe.

The Paper Chase z Dallasu jsou známí tím, že si na koncertech hrají, co chtějí, a nijak se neřídí aktuálními deskami. V pražské Sedmičce ale udělali výjimku a téměř výhradně se zaměřili na nové album Someday This Could All Be Yours, Vol. 1 o živelných a jiných pohromách. Zazněly všechny skvělé hity a fanoušci nedbali na to, že je chce John Congelton ohlušit. Hlasitost byla na hraně snesitelnosti, bohudík si texaská pětka hraje s napětím a kompozicí, takže momentů, kdy do toho všichni řežou jak o život, není zas tolik.

Skvělý kytarový riff uvedl písničku This Is Only a Test (The Tornado) a zábava pokračovala dál. Chřipka posluchače infikovala v The Common Cold (The Epidemic), v navazující The Laying of Hands The Speaking of Tongues (The Mass Hysteria) zas John vymítal ďábla z diváků v první řadě.

A dřív, než jste se nadáli, přišel konec. Tleskalo se ještě dlouho potom, ale přídavek se nedostavil. Sean pouze na chvilku vyběhl ze zákulisí a oznámil, že už není čas. Po pár napínavých minutách se z beden začal ozývat jakýsi punk rock a naděje na pokračování texaského kabaretu zahynula. Budeme si muset počkat na další vyčerpávající turné.

HONZA ŠVELCH

21. 10. 2009 – Praha, Klub 007

Související články: The Paper Chase: Texaský morbidní kabaret, Sonar 2: Pět recenzí z kůlniček na dříví