ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6769 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The National představí v Praze smutný hlas nové Ameriky

0 Redakce 16.8.2011

Když  odečtete kýč hitparád, patří The National mezi nejpopulárnější kapely současné Ameriky.  Vyprodávají  stadiony, ačkoli jejich klidný písničkářský projev prostý větších hudebních ostnů a nabízí alternativu spíše alternativu stadionové exaltovanosti. Pro svůj první koncert v Česku zvolili The National pražské Divadlo Archa, kde zahrají už ve středu.

The National bývají přirovnáváni k indie-rockovým současníkům jako Arcade Fire či Sufjan Stevens. Ale při jejich hudbě si nelze nevzpomenout i na starší písničkáře (např. Leonard Cohena) či barovou náladu Toma Waitse.

Velká část půvabu i originality The National spočívá právě v umírněném projevu, za který vděčí krásnému barytonu Matta Bernigera.  Smutná elegance kapely, která má kořeny na konci 90. let v Ohiu, kontrastuje s otravnou afektovaností řady i solidních amerických kapel na pomezí indie-rocku a popu (Kings Of Leon, částečně D.Matthews, atd.).

Od roku 2008 se navíc zdá, jakoby melancholie a témata The National reflektovala období vleklé ekonomické a politické krize v USA, po němž za oceánem národní hrdost často nahrazuje pocit babího léta a příchodu post-amerického světa (Zakaria). Jak to kdysi shrnul vlivný hudební server Pitchfork, The National umí „americkou úzkost a neklid naočkovat jakousi evropskou elegancí.“

Příčiny téhle elegance a klidu v hudbě The National se možná dají hledat i ve faktu, že se prosadili v poměrně pozdním věku. Svoje původní zaměstnání mohli podle slov Matta Bernigera opustit až v roce 2005, kdy jemu bylo už 34 let a kolegům z kapely většinou kolem třiceti.

Historie The National se ale jinak podobá řadě nejlepších indie-rockových kapel a písničkářů v USA. Pocházejí z oblasti kolem Velkých Jezer (stejně jako S. Stevens, Wilco, Why, Anathallo, Andrew Bird, atd.) , svoje slavné období však nastartovali v New Yorku. Do širšího povědomí se dostali hlavně albem Boxer (2007).

Píseň Fake Empire si rok poté Barack Obama zvolil jako podkres klipu v prezidentské kampani a kapele je nutno přičíst k dobru, že od podpory prezidenta neustoupili ani v současné histerii, kterou proti Obamovi rozpoutala populisté Tea Party. Svoje písničkářské kvality pak The National potvrdili skvělou desko High Violet (2010), které se prodalo  přes půl milionu kusů.

Do Česka přijíždějí The National vůbec poprvé a předchází je pověst skvělé koncertní skupiny. Stejně jako například u Wilco si můžou návštěvníci koncertu libovat, že kapela tady ještě nemá zdaleka tolik fanoušků jako v některých západních zemích. Ve středu 17. srpna totiž The National vystoupí ve stále relativně klubovém a tedy příjemném prostředí Divadla Archa.

DANIEL PROKOP