ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4672 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sunflower Caravan zpívají!

0 Redakce 23.10.2009

Prudce stoupající pražská  klubová akvizice, ambiciózní indie skupina Sunflower Caravan, vystoupila půl roku po křtu debutového alba znovu v Praze. Akropolis tepala svěží energií a mladé publikum sršelo neklidem a dychtivostí po hodně „in“ kapele současné scény. Schopnost vyvolat tuto trochu patetickou atmosféru je potřeba Caravanům přiznat.

Největší novinkou letošního roku je u skupiny bez diskuse přibyvší vokál. Jednak se v roli hosta na jejích koncertech objevuje zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Ema Brabcová, na nahrávkách vystupují i další přátelé kapely, nicméně překvapením číslo jedna jsou pěvecké pokusy klávesisty Andyho. Kdo pamatuje jeho nesrozumitelné mimoňské výkřiky do mikrofonu, kterými se před nedávnem pokoušel moderovat koncerty, ten se vyděsí. Nicméně pozor; jeho vokální vystoupení je mnohem menší průšvih, než by skeptik předpokládal. Naopak, ukazuje se jeho vcelku zajímavá barva hlasu a především rostoucí sebevědomí při projevu na mikrofon. Trapné pokřikování je tatam. Nyní před vámi stane intonující a s hlasem si hrající frontman, který tak na sebe definitivně strhává většinu pozornosti. Neškolený hlas sice občas zabrousí do poněkud punkových poloh, ale koncertní tempo jeho projev většinou nesníží. Caravani posilují srovnávání s kapelou Coldplay, ale to pro ně nemusí být destruktivní. Trochu diskutabilní je možná obsah textů, improvizovat s větou „Mami, poslouchej prosím mého králíčka“ je buď dokonale dadaisticky vtipné, nebo neskutečně troufalé až trapné. Vyberte si sami. Ema pak do hudby Sunflower Caravan zapadá výborně, po drobné odmlce z ní na pódiu sálá chuť zpívat a indie melodie jí sedí přesně na tělo.

Po letech, kdy kapela otázky na absenci hlasu s mávnutím ruky odkládala, zkrátka nyní mimochodem oživuje koncerty hlasem. Pozici na scéně si navzdory otázkám vybudovala právě jako instrumentální trio a tímto krokem tedy dokládá značné sebevědomí, které jí ostatně nikdy nechybělo. Své ambice neomezovat se hranicemi pak Caravani dokazují jednak zahraničními hosty na desce, častým hraním venku, ale i budováním kontaktů v Evropě. Jendím z nich byl možná i v Akropoli trochu zapadnuvší předskokan, britský bluesující písničkář Justin Lavash. Důkazem o příčetnosti jejich plánů ale budiž také vysoký podíl cizinců v sále.

Sunflower Caravan ten večer dokázali, že jednak neopouštějí silové a energické  pojetí show, na druhou stranu rozhodně koncertně dospívají. Minimálně jejich schopnost ztišit a dávkovat exploze se značně  rozvinula. V případě kombinace Andyho hlasových pokusů a pomalých melancholických melodií bych sice víc šetřil, co ale Caravanům nelze upřít, je pracovitost a vůle vyvíjet se raketovým tempem vpřed. Očekávejme tedy, že i tyto nedostatky můžou být brzy zahlazeny.

JAKUB ANDĚL (foto: MySpace kapely / Pet Klapper)


21.10.2009 – Praha, Palác Akropolis