ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17595 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Simply Red: Nejdříve rozpaky, potom zážitek

0 Redakce 26.5.2009

Pražský koncert britských Simply Red nezačal nijak šťastně. Ne zcela zaplněné hlediště O2 arény už od osmi hodin vytleskávalo předkapelu, kterou měli být tuzemští Monkey Business, ale nic se nedělo.Když jsem si všiml, že jenom o pár řad pode mnou sedí zpěvák Matěj Ruppert, došlo mi, že něco nebude v pořádku. Na přímý dotaz jsem se pak dozvěděl, že se "Mankáči" nedohodli s managementem Simply Red na technických podmínkách vystoupení. Mimo jiné odmítli hrát bez pořádné zvukové zkoušky.
Dobrá, taková věc se může stát, ale proč se něco takového pořadatelé nenamáhali sdělit divákům a nechali je téměř hodinu čekat bez vysvětlení?! Ještě že následné vystoupení Micka Hucknalla a spol dalo na všechny úvodní rozpaky rychle zapomenout.

V rámci světového turné The Greatest Hits Live nabízejí Simple Red, kteří jsou při vší úctě k ostatním především kapelou jednoho muže, rezavého zpěváka Micka Hucknalla, celkem logicky své největší pecky. A člověk si uvědomí, že jich za čtvrt století své existence natočili pěknou řádku.

Od prvních tónů úvodní skladby  It´s Only Love, při nichž se v potemnělé hale objevila kapela obohacená o dvě vokalistky, zaujal perfektní zvuk. Po pár taktech se za obrovského jásotu na jeviště přihnal Hucknall a začala perfektní popová show, které dominoval jeho nestárnoucí hlas. A muzikanti do hlediště sypali jeden hit za druhým – titulní skladbu úspěšné dvacet let staré desky A New Flame, Your Mirror či reggae Night Nurse.

Les rukou nad hlavami diváků svědčil o tom, že tahle trochu nenápadná kapela má v Čechách dost věrných příznivců. A když je Hucknall vyzval ke spolupráci, ochotně svými hlasy podpořili baladickou For Your Babies i další hit Holding Back The Years. Pro mnohé vrchol koncertu přišel zhruba v jeho polovině, kdy se uvolněně působící Hucknall opřel do You Make Me Feel Brand New takovým způsobem, že už v její první třetině sklidil potlesk na otevřené scéně.

A jelo se dál. Simply Red, kteří u příležitosti 25 let vydali výběr svých největších hitů označený ne příliš nápaditě číslovkou 25, v Praze představili i nový singl Go Now. Rychlá melodická skladba se mezi těmi všemi hity rozhodně neztratila a je škoda, že kapela s takovým potenciálem tímto turné podle svého oficiálního prohlášení končí svou činnost.

Po šestnácté skladbě Fairground kapela poprvé zmizela z jeviště, ale nikdo nezapochyboval, že se vrátí zpět. Za velkých ovací po pár minutách přidali Money´s Too Tight (To Mention) a Something Got Me Started, ovšem neutuchající potlesk je vrátil ze zákulisí. Aby také ne, když ještě nezazněla nádherná skladba Stars ze stejnojmenného alba, jehož se prodalo přes osm milionů kousků. "A teď už opravdu poslední píseň," oznámil po zhruba devadesáti minutách Hucknall a rozloučil se baladou If You Don´t Know Me By Now.

Asi jsem nebyl jediný, kdo z haly odcházel s pocitem , že to byl lepší koncert než v roce 2005 na pražském Výstavišti, kde Simply Red po vydání desky Simplified předvedli své největší hity za doprovodu smyčců v akustické úpravě.

Podle svých internetových stránek Simply Red naposledy vystoupí 22. srpna v severoirském Belfastu. Charizmatický Hucknall už před rokem vydal sólové album s názvem Tribute To Bobby, které je poctou soulovému zpěváku Bobbymu "Blue" Blandovi, ale já bych to s budoucností kapely neviděl tak černě. Vzpomeňte, kolik "posledních" koncertů odehráli Deep Purple, Genesis, Rolling Stones nebo u nás takový Olympic.

RICHARD WINTER


24.5.2009 – Praha, O2 Aréna