ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8551 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Roxette: Nedotažená show plná hitů

0 Redakce 7.6.2011

Per Gessle, mužská polovina švédského dua Roxette, se před pražským koncertem nechal slyšet, že se na tomto turné s Marií Fredriksson zaměřili na samotnou hudbu a ne na produkci. Dobrá, jejich věc, že omezili samply a efektní ohňostroje. Ale na projekčních plochách umístěných nad pódiem šetřit neměli, protože jejich absenci jsme zejména my v zadních řadách citelně postrádali. 

Doprovodné muzikanty, s některými z nichž před dvěma lety vystoupil Gessle na svém sólovém koncertu v pražské Lucerně, označil pracovitý principál za "nejsehranější ze všech kapel v historii Roxette". Budiž, je to jeho názor, ale už při úvodu koncertu, který nakoply hity Dressed for Success a Sleeping in My Car, bylo jasné, že zvuk nebude tak ostrý, jak bych od takhle vyhlášené kapely čekal.

Někteří posluchači měli jiné problémy – v předních řadách prý byl zvuk příliš hutný, lidé ve čtvrtém patře si zase stěžovali, že k nim zvuk příliš nedoléhal. Inu, nazvučit pražskou O2 arenu není žádná legrace.

I přes výše uvedená negativa, kam bych zařadil i slabá světla, nelze tenhle koncert označit za vyložený průšvih. Celá hala, kam podle pořadatelů dorazilo 16.000 návštěvníků, si s chutí zazpívala a zatleskala do rytmu známých melodických skladeb Roxette, mezi kterými nechyběly Spending My Time, The Look, How Do You Do! nebo Joyride.

Po jejich připomenutí jsem musel stejně jako při jejich poslechu v minulém století konstatovat, že s výjimkou It Must Have Been Love nejsou pomalé skladby u Roxette právě silnou disciplínou. Dovedu si však představit, že s lepším zvukem a bohatší produkcí by tahle sbírka starých hitů měla daleko větší grády. Takhle to bylo trochu jako chuť bonbonu, na němž zůstal kousek obalu.

Z větší části dívčí publikum se dočkalo i písní z nového alba Charm School. Only When I Dream i She's Got Nothing On znějí jako z desek z 90.let a jenom potvrzují určitou zakonzervovanost Roxette. Na druhou stranu však hluboce smekám před Marií Fredriksson, která se dokázala na scénu vrátit poté, co u ní po posledním evropském turné v roce 2001, kdy Roxette navštívili i Prahu, našli lékaři mozkový nádor.

Na předchozích koncertech vždy Roxette zařazovali písně ze zemí, v nichž vystupovali, a tohle trochu laciné gesto si přichystali i pro Prahu. Zatímco například v Budapešti na začátku června zazněla maďarská lidovka Szél Vizet Áraszt, O2 arena se dočkala instrumentální verze Vejvodovy melodie Škoda lásky.

Snad o žádné skupině se tolik nehovořilo v souvislosti s možnými nástupci souboru ABBA, jako právě o jejich skandinávských rodácích Roxette. Ale dnes už v takový úspěch Roxette nemůže věřit nikdo, to spíše vyhraju Vassův běh s nenamazanými běžkami.

Richard Winter


5. června O2 arena, Praha