ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9366 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

RGM Live Space: Kdo postoupí do finále?

0 Redakce 4.10.2009

Ve dvou semifinálových kolech jsme viděli desítku nejlepších a kvalitě koncertů to jednoznačně prospělo. Sítem prošly jen skupiny s přesvědčivou pódiovou prezentací a jak v první části favoritů poroty, tak i mezi vítězi diváků tento týden bylo jen málo omylů. U většiny kapel se dalo neomylně odezírat, čím v základních kolech přesvědčily a jaké kvality nabízí hlasujícím. Na druhou stranu jde do tuhého, takže pojďme přitvrdit v hodnocení. První semifinále 16. září zvalo na vítěze volené porotou. Do jisté míry se dala číst určitá snaha prosadit divákům kvalitní kapely, které by možná sami lidé v záplavě uchazečů nezaregistrovali.

Večer uvedli folkoví Jananas. Jejich zbraní byla evidentně čeština a texty se srozumitelným sdělením, které hravě koketují s dvojsmysly a navazují na nejlepší tradici folkové tvorby. Technicky rozhodně patřili do semifinále. Z pro mě dost nepochopitelných důvodů ale na scéně podivně improvizovali s volbou písní, tvářili se jako by se jich večírek netýkal a znuděná zpěvačka ze všeho nejvíc vypadala, jako by potřebovala být za deset minut někde úplně jinde. Těžko uvěřit, že by rádi vyhráli a stali se známou kapelou – šance na finále tedy mizivá.

Jananas: šance na postup 20%

Následující Lus3 lavírovali s podobnou pózou zpěvačky, ta ovšem k elektro-popu s taneční rytmikou mnohem lépe pasovala. Přitažlivě odtažitá blondýnka zřejmě porotu přesvědčila, již méně zajímavou komoditou je však sama hudba. Poměrně nudná kolovrátková dvacetiminutovka uplynula bez motivu, který by uvíznul v mysli. S odstupem času je jediným motivem, který se vybaví, pečlivá snaha zpěvačky povytáhnout si minisukni tak vysoko, aby pohled diváků nesměřoval na její vcelku civilně vypadající spoluhráče.

Lus3: šance na postup 20%

První kapelou, jíž lze dávat šance na postup, jsou Sixin. Neskutečně přesná a přesvědčivá kapela, které vévodí neopakovatelná pěvecká dvojice. Suverénně nejlepší pěvec a pěvkyně v soutěži na pódiu s přehledem improvizují v soulových a r’n‘b polohách, vyrovnají se profesionálům a ještě k tomu vypadají tak zábavně jako Laurel a Hardy. Bohužel kapela opět nezahraje jediný motiv, který by je samotné jakkoliv charakterizoval. Jakoby dokonalá technická zdatnost všech bránila v rozmachu ve tvorbě. Nicméně sílu kapela má a narozdíl od předchozích je možné uvěřit v jejich upřímné ambice projekt posunout kamsi výše.

Sixin: šance na postup 50%

Afrodisiak si buduje pozici na reggae scéně a úspěšně využívá angličtinu amerického frontmana. Nenucenost a pohoda jsou druhými jmény kapely a to je ohromná deviza. Zároveň jsou jejich hutné groovy dostatečně sexy, aby roztančili publikum. V menších klubech huličů a rastamanů je to terno. Zda si je k další práci bude přát porota, to je otázka, ovšem u diváků by uspět mohli. Jeden ze silnějších hráčů kola.

Afrodisiak: šance na postup 50%

The Roads
pak završili večer suverénní popovou smrští melodií a trojhlasů, přesně jako v základním kole. Beatlesácké melodie se svěží mladou energií zřejmě budou pražskou sestavu zakotvenou částečně v Berlíně pasovat do role favorita kola. Jejich popěvky sice můžou po určité době svou vlezlostí iritovat, ale spolehlivě vám utkví v hlavě, stejně jako přesvědčivá tvář kapely a image. The Roads jsou takřka hotová kapela s jasným názorem, to je v soutěži i přes kvalitní konkurenci ojedinělé.

The Roads: šance na postup 80%

O dva týdny později 30. září se utkali diváčtí vítězové. Profil večera zcela odpovídal tomu, že veřejnost volí především zábavné a koncertně strhující skupiny. Tempo večera bylo vyšší, hluku bylo více, kyslíku méně. Koncert otevřela rakovnická Zima. Zvláštně odtažitá kapela s vizáží učitelů matematiky účinně staví na potemnělých českých textech a „kurtizánovsky“ řezaných kytarách, balených do elektronických rytmů. Scifi atmosféra a podivný frontman může platit na diváky, ale hvězdy klubového mainstreamu se z nich asi nevyloupnou. Dobrá zpráva pro Zimu je jasně čitelný skladatelský rukopis a neotřelé melodické postupy.

Zima: šance na postup 40%

Asi největší ztrátu za ostatními účastníky semifinále marně doháněli The Crossroads. Zcela tuctový pop-rock s nepříjemně neoriginálními raně devadesátkovými vokály je v této fázi soutěže outsiderem. Evidentně nikoliv u svého rozjařeného fanklubu, který zřejmě stojí za jejich průchodem soutěží. Upřímná snaha muzikantů na podiu je příjemná na přátelských koncertech v hospůdkách, ale ve finále by s jejich postupem ubyl ostatním finalistům jeden reálný soupeř. Pokud nebudou zainteresovaní diváci jiného názoru, s jejich účastí ve finále bych nepočítal.

The Crossroads: šance na postup 5%

Doowhenblade
je takřka dětský ska-orchestr, kde bych věkový průměr hledal někde kolem patnácti let. O to neuvěřitelnější jsou perfektní technické výkony muzikantů a dokonalá nenucenost jejich projevu. Upřímné nadšení je mnohem pochopitelnější. Je třeba uznat, že takový mejdan na ploše dvaceti minut nepředvedl nikdo z účastníků. Populární žánr ska je sice plný klišé, ale v tomto případě bych vzhledem k bezkonkurenčnímu nasazení přimhouřil oči. Jednoznačně jeden z diváckých favoritů.

Doowhenblade: šance na postup 70%

Nejoriginálnější kapelou druhého semifinále se suverénně zdají být The Pure. Přidrzlé vystupování dobře vypadajícího frontmana s velmi zajímavým hlasem a zajímavě naskládané hity s překvapivě autentickou britskou atmosférou kontrastují opět s evidentním mládím kapely. Zdá se až neuvěřitelné, jak samozřejmě a ležérně dovedou takoví mladíci vystupovat se „stounovskou“ arogancí. Těžko říct, zda opět zaberou i diváci, ale do finále by patřit měli.

The Pure: šance na postup 70%

Závěr patřil kapele No Heroes. Z hlediska originality za předchozími The Pure zaostávají, nicméně podpora fanklubu je u nich silná a zřejmě také pracně získaná koncertováním. To skupinu staví do jasnějšího světla. Její tvorba je sice poněkud zatuchlá osmdesátkovým popem, ale co se týče pódiového zlepšení od minulého kola, pak patří k příjemným překvapením. Rozhodně zůstává ve hře.

No Heroes: šance na postup: 65%

Finále se bude konat v Paláci Akropolis 22. října a z každého kola postoupí dva nejlepší, opět volí zvlášť porota a diváci. Čtveřice finalistů se utká o luxusní balík služeb od firmy RGM a zajímavou mediální podporu.

JAKUB ANDĚL