ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16162 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

PRVNÍ HODNOCENÍ: Eric Clapton nehovořil, jen hrál

0 jsk 19.6.2013

Ještě před týdnem to s koncertem britského muzikanta a zpěváka Erika Claptona v Praze vypadalo všelijak. O zdravotních důvodech, kvůli kterým zrušil vystoupení v Rakousku, kolovaly různé zvěsti. Ty nejčerstvější ale hovoří o tom, že v tom nakonec byla „jen“ bolavá záda. Ta se naštěstí rychle napravila a Clapton dorazil ve středu večer do pražské O2 Areny v plné síle. Podpořit jej přišlo asi čtrnáct tisíc diváků, vesměs připravených vzdát spolu s muzikanty na pódiu hold blues rocku.

Koncertní série 50th Anniversary Tour, která začala 14. března ve Spojených státech a skončila právě ve středu v Praze, k tomu zavdávala důvody. Clapton si takto připomněl, že loni to bylo skutečně padesát let, kdy vstoupil na hudební scénu, a podle toho také sestavil koncertní program. Probíral se v něm celou svou kariérou a hrál jak písničky své, tak coververze oblíbenců.

Došlo tedy samozřejmě na blok písniček od Roberta Johnsona, hrály se věci od Derek And The Dominos, s nimiž hrál Clapton v roce 1970 jeden rok, od Boba Marleyho nebo Cream. Britský bluesman samozřejmě sáhl i k vlastním písním a úplně na závěr také k High Time We Went, kterou má v repertoáru Joe Cocker, muž, jenž ve stejné hale koncertoval před několika dny.

Clapton během koncertu v podstatě vůbec nehovořil. Občas jen uvedl jméno některého člena kapely, který se měl představit ve skladbě sólově, tu a tam si vykřikl při hře pro radost, ale v zásadě komunikoval s publikem pouze hudbou. Ani scéna nebyla nijak výpravná, a tak ji vlastně kromě Claptona zdobilo jen šest doprovodných muzikantů a dvě výtečné vokalistky.

Energie divákům přicházela zásadně z hudby. Jednou jí bylo více, jindy méně, pokaždé přesně tak, jak si daná skladba žádala. Když měla kapela v plánu dosáhnout v hale opravdového ticha, dokázala to postupným ztišením také.

Byl to povedený koncert nejenom pro milovníky blues rocku a Claptona, nýbrž i pro několik posluchačsky vyzrálých generací.