ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26801 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Progrockový kazatel Neal Morse vystoupí poprvé v Praze

0 Redakce 7.6.2011

Ikona a zároveň možná nejrozporuplnější postava novodobého progresivního rocku, Neal Morse, přijíždí poprvé do Česka. Americký skladatel a multi-instrumentalista od 90. let se svými Spock´s Beard dokazoval, že progrock není opakem živelností. Pak ztratil hodně fanoušků přestupem ke křesťanství, které se stalo základním motivem jeho textů. Ve čtvrtek v pražské Retro Music Hall ale chce ukázat, že tím neztratil nic ze své hubební přesvědčivosti.

V polovině 90. let byli Spock´s Beard v progresivní komunitě zjevení. Kapely navazující na art-rock sice existovaly, ale často se utápěly v nenápaditosti nebo v přeslazeném zvuku 80. let. Americká skupina bratrů Neala a Alana Morse byla ale jiné kafe. V debutu The Light šlo slyšet inspirace gabrielovskými Genesis, avantgardními Gentle Giant či King Crimson. Z muziky Spock´s Beard ale sálal i písničkářský talent a jednoduchá neurvalost grungových 90. let.

Jasným lídrem od začátku zpěvák, klávesák a kytarista Neal Morse. Před vydáním debutu se řadu let snažil prorazit s jednodušší hudbou v Evropě a Americe, ale naprosto neúspěšně. Návrat k progresivnímu rocku tak byl vlastně návrat ke kořenům a rezignace a rezignace na úspěch v popovém světě.

„Je zajímavé, že před Spock´s Beard jsem nezaznamenal žádný komerční úspěch. Jediný komerční úspěch pak přišel, když jsem se rozhodl, že už se nebudu o úspěch vůbec starat,“ popisuje Morse vznik kapely.

Právě  Morsovo nadání na jednoduché zpěvné melodie Spocky nakonec nejvíc odlišovalo od ostatních progových kapel. A také neuvěřitelný entusiasmus při živých vystoupeních, na nichž z Morse sálalo nadšení malého dítěte – žádné supervážné hraní, které řadu posluchačů od progresivních kapel odpuzuje.   

Za sedm let hraní vydali Spock ´s Beard s Nealem Morsem šest alb a byli jednou z mála z progresivních kapel, která si získala určité renomé i mimo progrockový píseček (prodeje desek sahaly jen v USA celkem do statisíců). Ihned po nahrání koncepčního dvojalba Snow, které si kladlo za cíl být novodobým Tommym (The Who) a Beránkem na Brodwayi (Genesis), ale Morse překvapivě kapelu opustil a odmítl dokonce i jet na turné.

Trochu to připomínalo překvapivý odchod Petera Gabriela z Genesis (podobně jako v Phil Collins v Genesis, nahradil v Spocích za mikrofonem bubeník – Nick D´Virgilio). Jenže Morsovy důvody nebyly na rozdíl od Gabriela osobní a umělecké. V emotivním dopise fanuškům vysvětlil, že z muziky odchází kvůli své konverzi ke křesťansví a nutnosti věnovat se spirituální cestě. Kromě Spock´s Beard ukončil i činnost v progresivní superskupině Transatlantic, kde hrál se členy Dream Theater, Flower Kings a Marillion.

Kazatel se vrací k muzice

Post-spockovská  tvorba Neala Morse vzbuzuje i mezi nadšenými jeho někdejšími obdivovateli rozdílné reakce. První křesťanské album Testimony, které vydal hned v roce 2003, bylo ještě nabité melodiemi a emotivní popis hledání východiska z vyčerpávajícího světa hudebních tour překonal i mnohé věci Spock´s Beard. Od té doby ale Morse vydal řadu desek s dosti přímočaře evengelikálním obsahem. Horší než texty je ale opakování skladatelských postupů, které Morsovi řada kritiků opakovaně vyčítá.

Poslední  dva roky je na Nealu Morsovi vidět, že si umělecké vyčerpání  začíná uvědomovat. Obnovil (v progresivní komunitě zbožňovanou) superskupinu Transatlantic, občas si zahraje se Spocky a na posledním solovém albu Testimony 2 odkazuje k době, kdy ještě byl hrdinou všech prog-rockerů. A rozjel se na největší evropské turné v solové kariéře, na které si přibral skvělé muzikanty v čele s Paulem Bielatowiczem – který dokázal na kytaru skvěle přehrát například reportár ELP při koncertování v Carl Palmer Bandu.

Typicky ateistický  Čech se dnes už nemusí být, že polovinu Morsova koncertu bude tvořit chvála a děkování Bohu (jako na tom, který jsem viděl před 6 lety v Berlíně). Bezesporu to bude jeden z nejzábavnějších prog-rockových koncertů, které lze v dnešní době vidět, protože Neal Morse si uchoval svojí nejsilnější zbraň – nakažlivé nadšení z hudby. A určitě zazní i staré pecky Spock´s Beard.     

Daniel Prokop


Neal Morse – čtvrtek 9.6. – Retro Music Hall, Praha