ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6047 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Primal Scream: Budoucnost? Krásná byla určitě

0 Redakce 15.10.2008

Klub Roxy hlásí sold-out. Vedle protřelých harcovníků a starých přátel, tu postávají angličtí turisté a zvědavá mládež. Nálada je dobrá a očekávaní nemalé. Primals bez velkých fanfár naběhnou a spustí Can´t Go Back z nové Beautiful Future.

Bobby Gillespie vypadá malátně, ležérně zbouraně a elegantně vyhořele s prázdným pohledem saturovaného insomniaka. Kytary garážově jedou v stounovsko-New York Dolls duchu s johnnythundersovskými vyhrávkami a perfektně swingující rytmikou vedenou podivně pohublým, ale křenícím se Manim.

Následují další nářezy. Zvuk a nasazení je perfektní a Bobby se drží. Následují psychedeličtější kousky, které vzhledem k tomu, že samply byli spíše subliminální a elegantně zamaskované, sázeli opět na kytarové plochy a vše držící rytmiku a dobrý zpěv Gillespieho. Nicméně tempo a intenzita tím lehce klesla i přes vynikají halucinogenní exkurz Deep Hit Of The Morning Sun. Což se rychle napravilo. Skladbám (Swastika Eyes, Miss Lucifer, například) postaveným na elektronice se dostalo rock´n´rollovějších-krautrockovějších aranží a lehce temnějšímu vyznění. Kytaristé si to opravdu dávali. Bělovlasí Andrew Innes působil jako pub rockový klon Waltera Lura a Nikkiho Suddena zatímco jeho hubený parťák (že by Barrie Cadogan z Little Barrie?) se držel havraní okázalosti připomínající takového Bernarda Butlera.

Skvěle sehraná sonická smršť. Lahůdkou byla Shoot speed/kill light, kde kytaristé samopalně stříleli do publika jak legendární MC5. Další standarty (ikonografická Suicide Sally and Johnny Guitar, Jailbird) a hity (Movin On Up a Rocks ), pak je třeba obhájit novinky z „Nádherné budoucnosti.“ Uptown má správně ponurý šmrnc disca z o držku non-stopů, Suicide Bomb je tuze zavilá a Beautiful Future radikálně ironická. Živější, zajímavější a našlápnutější než na desce. Jde se do finále s Country Girl a Accelerator.

Po nějakých pětasedmdesáti minutách a přídavku se Primals přesouvají do svého tour busu a míří do polské Lodže. Koncert mě bavil. Koncert se povedl. Publikum vypadalo spokojeně. Skvělá rock´n´rollová show skvělé rock´n´rollové kapely.

TOM KOMÁREK (foto: archiv kapely)

 


3.10., Roxy, Praha