ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27196 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Little Dragon: Švédská rozvaha plus japonský temperament

0 Redakce 18.12.2009

Švédské trio muzikantů vystoupilo v příkladně severském šedočerném oblečení a s příkladně severskými vousy. Fenomenální japonsko-švédská zpěvačka Yukimi Nagano tak mezi nimi ještě více vynikla jako exotická víla, která na sebe chtě nechtě strhla drtivou většinu pozornosti.

Soustředěný soulový hlas a zároveň rytmické taneční kreace a neevropsky poutavá temperamentní gesta přiváděly oči publika znovu a znovu na střed pódia, kde Yukimi neokázale, ale přesto suverénně vévodila celé minimalistické show.

Výjimečnost Little Dragon totiž na pozadí přesně tikající trip-hopové kapely vytváří především její poskakující hlas (a přitažlivá tvář). Zpočátku poněkud zamyšlenou atmosféru postupně rozbíjely rytmičtější a elektroničtější kousky. Zpěvačka přesto zůstávala u skromného uvádění názvů skladeb. Soustředěné publikum ji tiše hltalo, zkraje se skoro zdálo, že komplikovanou kapelu na hranici moderního jazzu tak trochu nepobírá, ovšem jakmile se dav naladil a roztančil, užívali si muzikanti nadšených ovací, které vždy vystřídaly napjaté ticho v natahovaných a nepředvídatelných koncovkách skladeb.

V druhé polovině  večera došlo také na improvizované perkusní party, kdy se čtveřice rozehrála na nejrůznější elektronické a akustické nástroje, jejichž rytmem dováděla publikum konečně do varu. V této fázi také vystoupil speciální host kapely, domácí zpěvák Dan Bárta. Navzdory virtuózním vokálům se jeho vstup do koncertu, kdy Yukimi náhle ustoupila do pozadí a nechala Bártu odzpívat celou jednu píseň, jevil poněkud rozpačitým a neopodstatněným klínem do exotického zážitku. Nešlo sice o vyloženě rušivý element, otázkou však zůstává, jak celá spolupráce vznikla. Troufám si totiž tvrdit, že Little Dragon rozhodně nepotřebovali Bártovo jméno na programu z důvodu návštěvnosti.
Koncert nekončil ani prvním přídavkem. Po dlouhé perkusní improvizaci, v níž Bárta o poznání přirozeněji a nenásilněji oživil výstup Yukimi, si nejprve publikum vyžádalo první skladbu navíc. Tou byl logicky potemnělý hit Twice, který dosud nezazněl. Teprve v tomto bodě se ale ukázalo, jak moc dobře a pozorně celý večer diváci vnímali. Nesmlouvavé ovace přivedly kapelu na pódium znovu, aby opět skončila ve veselém tanečním rytmu. Rozloučila se slibně větou „Nashledanou příště!“.

JAKUB ANDĚL


17.12. 2009, Praha – Palác Akropolis: Little Dragon + Yukimi Nagano (host: Dan Bárta)