ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17955 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Legenda post-rocku Godspeed You! Black Emperor poprvé zahraje v Česku

0 Redakce 18.1.2011

Dva a půl roku po zřejmě nejznámější post-rockové kapele Sigur Rós, přijíždí do Prahy i skupina která bývá v rámci tohoto žánru označována za „nejzásadnější“, „legendární“ a „kultovní“. Kanaďané God Speed You! Black Emperor, kteří se proslavili svými atmosférickými skladbami na přelomu milénia, se dali po zhruba 8 letech dohromady a zahrají v Paláci Akropolis.

Godspeed You! Black Emperor vznikli roku 1994 v kanadském Montrealu na zdejší plodné alternativní scéně. Název si prý vybrali podle japonského dokumentu o motorkářském gangu a člověk by si pod ním představil spíše metalovou kapelu (volně přeloženo „Bůh ti žehnej! Černý císaři“). GY!BE se ale během relativně krátké existence se stali jedním z etalonů post-rocku. Tedy kapelou, na niž bývá odkazováno v diskusích „co to ten post-rock vlastně je“. Částečně je to paradoxní, sami se totiž téhle škatulce vyhýbali a zdůrazňovali, že hrajou prostě rock´n´roll.

Ale je to rock´n´roll přinejmenším hodně zvláštní … zrozený gradací rozvláčných rytmů a působivých zasněných melodiích, vrstvením nástrojů a ambientních výpovědí ulic. Jde tu hlavně o silnou atmosféru konstruovanou pozvolna v průběhu celé skladby, která u GY!BE zhusta trvá kolem 20 minut. Schéma sloka-refrén-sloka, soustředění se na melodie jako jednotliviny i analyzování muzikantských výkonů, to všechno letí oknem.  

Zlí jazykové  někdy mluví o „homeopatické muzice“. Aťsi, tahle homeopatie totiž funguje. Godspeed You! Black Emperor byli vždy ve vytváření své éterické nálady přesvědčiví. Využívali k tomu až 15 muzikantů a nástroje od elektrických kytar přes menší smyčcovou sekci a žestě, po nejrůznější bubny, zvonkohry a syntezátory. Muzikantské ego je tu ale potlačené, kapela vždy odmítala i označovat kohokoli za lídra či frontmana, nic neční nad atmosférou jako celkem. Jakoby se ve vnímání umění vraceli někam daleko – před romantismus, kdy bylo dílo spíše zachycením něčeho posvátného ze vzduchu než výtvorem heroického jednotlivce…

Nejznámější albem kapely je zřejmě deska Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven z roku 2000. Celkem GY!BE vydali jen 4 alba, v roce 2003 přerušili činnost a začali se věnovat svým bokovkám ( např. Silver Mt. Zion).

Přestože kapela nikdy nevyužívala zpěv, nebyla rozhodně apolitická. Jednou suitou na posledním albu Yanqui U.X.O. například zhudebnila provokativního pochodu Ariela Šarona a izraelské armády na pro muslimy posvátnou Chrámovou horu, který se kromě předvolební prezentace síly izraelské pravice stal rozbuškou druhé palestinské intifády a série sebevražedných atentátů. Těsně před přerušením tvorby v roce 2003 byli GY!BE, což je úsměvnější historka, zatčeni během turné na americké benzince. Obsluha měla (zřejmě díky vizáži a početnosti) podezření, že jde o bandu teroristů.

Přes absenci zpěvu a kultovní opar ale nejsou Godspeed You! Black Emperor nějakými šílenými avantgardisty pro kroužek vyvolených. Stejně jako klasičtí minimalisté typu Philipa Glasse a Stevea Reicha, k němuž se GY!BE hlásili především, jsou příjemní i uchu člověka, který se různým avantgardám obloukem vyhýbá. I zařazování proslovů lidí z ulice či úředních oznámení do muziky, působí na našince uvyklého čelit přehršli hlasů moderního světa podivně samozřejmým až uklidňujícím dojmem. Podobně jako když se kdysi k podobným experimentům uchylovali Pink Floyd.

Nyní jsou Godspeed You! Black Emperor po zhruba 8 letech zase zpátky a poprvé přijíždějí i do Česka. Pokud se za ty léta nic nezměnilo, dá se očekávat jeden z nejlepších koncertů zimy. GYBE vystoupí v devítičlenné sestavě doplnění o obsluhu videoprojekce 23. ledna v Paláci Akropolis .

DANIEL PROKOP