ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20256 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kurtizány z 25. avenue: Nadvláda kytar

0 Redakce 4.12.2009

Kurtizány v nové sestavě  navazují na pověst dvacetileté legendy. Bývaly snad nejhlasitější kytarovou kapelou, kterou jsem v klubech vídal. Hned napočátku uveďme na pravou míru, že mnohem vhodnější bude na kapelu ve zcela nové éře hledět bez vzpomínek a citových vazeb na minulá období. To z několika různých důvodů.

První a zásadní  plus: kapela kolem nepřehlédnutelné postavy kytaristy Tomáše Varteckého a bubeníka Vikinga si zachovala nezapomenutelně řezané  kytary v těžkotonážním objemu. Přítomnost druhého kytaristy Kanyho navíc umožňuje i naživo vrtstvení kytarových riffů, jak je známe z nahrávek. V nových skladbách dokonce přibylo interesantních industriálních (dis-)harmonií. V kytarách je častěji co odečítat, navíc se zdá, že noví spoluhráči přinesli svůj nepřehlédnutelný díl objemu a energie. S mládím dostaly Kurtizány infuzi naděje a nadšení, na druhou stranu pochopitelně ztrácí cosi z mohutného sebevědomí a přesvědčivosti legend. Proto raději nesrovnávat a nepředjímat.

Hlas rozložitého Simona nahradil sám Vartecký a je nasnadě, že zde byla laťka dost vysoko. Hardcorový řev nebývalé síly zkrátka subtilnější a jemnější kytarový mág nenahradí. Na nové tvorbě je znát, že dokáže napsat ostrý hit i svému hlasu na míru, přesto se kapela musela spolehnout ze značné části i na starší repertoár. V některých obzvlášť vykřičených melodiích z pozdního období minulé sestavy, zejména ve vyšších polohách, Vartecký hlasově nestačil a druhý mladičký kytarista subtilními vokály spíš jitřil objemnou kytaru.
Ale o to nijak zvlášť  nešlo. Vartecký si v nové sestavě pochvaluje svobodu tvorby a sám byl vždy především autorem signifikantních kytarových rifů. Pokud jste na Kurtizány chodili právě na tuto atrakci, věřte, že nová etapa učinila jeho rukopis středem kapely, mnohem více jej rozvíjí a hlasy (nikoliv však texty!) se zkrátka posouvají trochu stranou. Nelze tvrdit, že nová sestava vás spolehlivě přesvědčí, ale s jistou dávkou tolerance můžete i vy navázat na minulé období.

Pár slov si bezpochyby zaslouží také další klubová stálice, byť o generaci mladší. Imodium doprovází Kurtizány na celém turné a za současného rozložení je jim zcela rovnoceným partnerem. Po akustickém intermezzu totiž v koncertní sestavě přibyl kytarista Dan Franc i v elektrickém podání a je to zatraceně k dobrému. Jeho kytara je o poznání jistější než Thomova a oba společně posouvají kapelu k výrazně hutnějšímu zvuku, místy s přesvědčivým nu-metalovým feelingem. Dalo by se možná s určitou nadsázkou říct, že se obě skupiny aktuálními změnami přiblížily jedna druhé.

JAKUB ANDĚL


2.12. Liberec, klub Vlak: KURTIZÁNY Z 25. AVENUE (+ IMODIUM)