ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27414 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kryštof bude v kinech bilancovat, hovořit ale bude z plátna

0 Redakce 11.2.2011

V sobotu 12. února začne v Ostravě turné skupiny Kryštof, které se bude jmenovat Kryštoff/On. Odehrávat se bude výhradně v kinech a navazovat tak bude na série koncertů, které ostravská parta absolvovala v posledních letech. Hrála v divadlech a hrála také ve vysokoškolských aulách, tedy místech, kam se moderní popová kapela obvykle koncertovat nevydává.

Na nějaký čas to bude poslední podobné turné. V létě totiž Kryštof absolvuje v plné parádě festivaly a potom se po deseti letech intenzivního hraní na rok stáhne z pódií.

Budeme připravovat desku,“  říká saxofonista Nikos Petros Kuluris. „Hráli jsme nepřetržitě deset let a potřebujeme si odpočinout. Vrátíme se až s novou deskou. V podstatě na ní začneme pracovat hned, jak odehrajeme poslední letošní festivalový koncert.

Aktuální je nicméně nadcházející koncertní turné. Kryštof ve čtvrtek dopoledne předvedl jeho část v sále číslo 10 pražského kina CineStar Anděl. Přítomno bylo několik novinářů, o něco více fotografů a především kapela v plné zbroji, rozhodnutá nechat promluvit činy, nikoli znovu vysvětlovat, jaké turné v kinech bude.

Koncert mapuje naši historii a nějaké věci, které se mezi námi udávaly. Je to ještě trochu syrové, protože jsme se sem nastěhovali teprve včera. Třeba světla musíme ještě doladit,“ řekl na uvítanou Richard Krajčo a málokoho napadlo, že kromě zpěvu to bude všechno, co během předváděčkyl řekne.

Koncepce večera odpovídá  uvedení časosběrného dokumentu, ke kterému hraje naživo kapela. Divák, který bude po celou dobu sedět v pohodlné sedačce, bude nejdříve seznámen s atmosférou ve skupině. Když muzikanti podle svých jmen jdoucích na plátně nastoupí, hudební část zahájí písnička Jeviště, která byla klíčová pro celý loňský rok, neboť odpovídá názvu posledního alba i stejnojmenného loňského turné.

Každá skladba, která  ve dvouhodinovém programu zazní, bude doprovázena klipovými záběry. Až na výjimky ale nepůjde o původní videoklipy k daným písničkám, nýbrž o nové obrázky. Jakmile kapela píseň dohraje, ztichne a plátno bude patřit dokumentu. V něm jsou k sobě podle nastolených témat sestříhány záběry dobové a současné. Ty druhé věci spíše hodnotí, zasazují do kontextu či glosují.

Kromě prvních kroků formace, cesty k debutovému albu, dob úspěchů i nepohod se dokumentární film bude věnovat také souboji bulváru s Richardem Krajčem, práci manažerů, fanouškům, řidiči kapely, do placu budou dány vzpomínky i historky.

Kryštof během promítání  dokumentu zůstane na scéně, přičemž začne hrát vždy ve chvíli, kdy tématická sekvence skončí. Výtečně ošetřená je stejná hladiny zvuku dokumentu a živě provedených písniček, takže vzniká dojem, že písně jsou již předtočenými součástmi dokumentu.

Kytarista Evžen Hofmann říká:  „Původní nápad celé téhle show přinesl Richard. Byl jejím hnacím motorem a pracoval na ní minimálně rok a půl. Zbytek kapely s ní byl nejprve obeznámen a pak se zapojil do příprav.

Na dotaz, zda se muzikanti ve chvíli, kdy na plátně nad jejich hlavami běží dokument, přece jenom poněkud nenudí, Hofmann odpověděl: „Pro nás pro všechny je to zkouška, protože je to zase něco nového. Je pravda, že když běží písnička, tak na pódiu nic moc neděláme. Taková je ale koncepce projektu. Během večera lidem opravdu nic neřekneme. Ono na to ani není místo, protože jen ten dokument samotný je hodně dlouhý. Na konci odehrajeme písničku Básníř a v jejím průběhu pomalinku odejdeme.

Na rozloučenou ještě kytarista přiznal, že se na nadcházející turné sice těší, ovšem jeho doménou jsou přece jenom opravdové rockové koncerty na festivalech a v klubech.

Program turné  Kryštoff/On

12., 13., 14. 2. – Ostrava, CineStar
19., 20. 2. – Olomouc, CineStar
26. 2. – Hradec Králové, CineStar
5., 6. 3. – Jihlava, CineStar
12. 3. – České  Budějovice, CineStar
19. 3. – Liberec, CineStar
26. 3. – Plzeň, CineStar
2., 3. 4. – Pardubice, CineStar
9., 10. 4. – Mladá  Boleslav, Cinestar
16., 17., 18. 4. – Praha, CineStar

Jaroslav Špulák