ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18036 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Koncert Ivana Ženatého a Jamese Vaughana živě

0 Redakce 15.11.2012

Nezmeškejte jedinečnou příležitost vyslechnout exkluzivní recitál Ivana Ženatého a klavíristy Jamese Vaughana, který otevírá turné pod názvem PRAHA • MILANO • NEW YORK na Pražském hradě v neděli 18.11.2012 ve 20 hodin a uzavře koncertem v newyorské Carnegie Hall. Živý přenos realizuje Pozitiv ve Spolupráci s PLAY.CZ prostřednictvím YouTube LIVE.

Irský klavírista James Vaughan, který je považován za jednoho z nejvyhledávanějších hráčů komorní hudby a světových operních koučů vůbec, vystoupí v Praze poprvé. Vaughan, jehož domovskou scénou je Teatro alla Scala, spolupracuje na dalších projektech s předními dirigenty a solisty jako jsou Claudio Abbado, Riccardo Muti, Nikolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Placido Domingo, José Carreras, Barbara Frittoli, Leo Nucci, Agnes Baltsa, Natalie Dessay, Renato Bruson a Edita Gruberová. Od roku 2012 Vaughan spolupracuje s předním českým houslistou Ivanem Ženatým, kterého pravidelně doprovází při recitálech. Pro své první společné turné umělci vybrali a sestavili lákavě dynamický výběr z houslového repertoáru českých autorů Dvořáka, Janáčka a Smetany.

Koncert je součástí cyklu Hudba Pražského hradu.
Vstupenky je možno zakoupit na: www.ticket-art.cz a www.hrad.cz

PRAHA • MILANO • NEW YORK
Ivan Ženatý l housle, James Vaughan l klavir
Rudolfova galerie, 18.11.2012, 20.00

PROGRAM

ANTONÍN DVOŘÁK
Romantické kusy pro housle a klavír, op. 75, B. 150
Allegro moderato
Allegro
Allegro appassionato
Larghetto

ANTONÍN DVOŘÁK
Sonáta F dur pro housle a klavír, Op. 57

Allegro, ma non troppo
Poco sostenuto
Allegro molto

LEOŠ JANÁČEK
Sonáta pro housle a klavír, JW VII/7

Con moto
Ballada: con moto
Allegretto
Adagio

BEDŘICH SMETANA
Z domoviny, dvě dua pro housle a klavír, JB 1:118

Moderato A dur
Andantino g moll

UMĚLECKÉ PROFILY

Odborná kritika, posluchači i hudební kolegové označují IVANA ŽENATÉHO za nejvýznamnějšího českého houslistu současnosti. Ženatý opakovaně hostuje s mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Velkou pozornost vzbuzují také jeho sólové a komorní projekty. Kromě samozřejmé technické perfekce bývá oceňován jeho vkus pro styl a podmanivá krása tónu. Současně se svými pedaogickými aktivitami na mistrovských kurzech v Německu, Španělsku, USA a Kanadě Ivan Ženatý od roku 2012 přijal profesuru na prestižním Cleveland Institute of Music a přesunul své působiště do USA. Díky newyorské Harmony Foundation hraje Ivan Ženatý na vzácné housle Giuseppe Guarneriho „del Gesu“ z roku 1740.

Irský klavírista JAMES VAUGHAN je považován za jednoho z nejvyhledávanějších hráčů komorní hudby a operních koučů vůbec. Spolupracuje s předními dirigenty a solisty jako jsou Claudio Abbado, Nikolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Placido Domingo, José Carreras, Barbara Frittoli, Leo Nucci, Agnes Baltsa, Natalie Dessay, Renato Bruson a Edita Gruberová. Solupracoval mimo jiné s Mstislavem Rostropovičem při uvedení světové premiéry Schnittkeho opery „Gesualdo“ či asistoval Carlu Maria Giulinimu při jeho debutu v roce 1996 ve Wiener StaatsOper. Působil zároveň jako cembalista a klavírista ve spolupráci s Wiener StaatsOper a Vienna Philharmonic. V roce 1998 byl James Vaughan pozván Maestrem Riccardem Mutim ke spolupráci na provedení inscenace „Goetterdaemmerung“ v Teatro alla Scala v Miláně, kde od roku 2005 působí ve funkci „responsabile dei maestri collaboratori”. Od té doby James Vaughan spolupracoval s Riccardem Mutim celkem na sedmnácti produkcích. Od roku 2012 James Vaughan spolupracuje s českým housistou Ivanem Ženatým, kterého pravidelně doprovází při společných recitálech.