ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6617 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knír, brýle a rokenrol

0 Redakce 18.3.2009

Závěr pátku třináctého proběhl v Lucerna Music Baru téměř beze šrámů. Fanoušci si zakřičeli a zajásali, jen mírně si poškodili hlasivky.Zato kytara Jesseho Hughese přišla o všechny struny a vzápětí se rozpůlila. Jeden nástroj se musel obětovat, aby Eagles of Death Metal nemuseli podruhé přidávat a diváci si neutleskali dlaně.

V sedm hodin večer spustila předkapela Black Box Revelation. Ještě teenagerovské belgické duo přešlo ze svých punkových začátků na hlasitý blues rock. Chlapci se instrumentálně zdokonalili, ale skladatelsky se vyčerpali. Vystoupení zachraňoval bubeník, který velkými nápřahy a pohyby vlasatou hlavou dodával písním alespoň zdání dynamiky. Zpěvák se vzhledem podobal Jamesi Bluntovi a neustále zdržoval tradičními sóly. Výsledný styl belgických mladíků se pohyboval někdy mezi AC/DC, Oasis a Black Rebel Motorcycle Club. V americkém baru by jim pivo zatím nenalili, ale hudbou by tam Black Box Revelation bez potíží zapadli.    

Z USA doletěli zábavní orlové a těsně po osmé hodině začali. Na pódium nastoupili za zvuků taneční písně v sestavě: Jesse Hughes – zpěv, kytara a knír; Dave Catching – kytara a pleš; Brian O’Connor – basa a obrovské tlapy; Joey Castillo – bicí a žvýkačka. Joey se rozehrál do rytmu reprodukované skladby a prvotřídní rokenrolová show startuje. Kdo by uvěřil tomu, že oslnivý frontman v hnědě tónovaných brýlích v minulém století ještě neuměl hrát na kytaru? Bývalý tvůrce republikánských proslovů vtipkuje s plnými halami, poplácává fanoušky, kouří jednu cigaretu za druhou a tančí, jako kdyby byl k hvězdné kariéře odjakživa stvořen. Eagles of Death Metal se za poslední tři roky stali slavnější skupinou než jejich kmotři Queens of the Stone Age, kteří zapůjčili polovinu dnešní sestavy. Zapomeňte ale na Joshe Homma, dnes vás baví Jesse Hughes – idol všech žen, které touží po opravdovém ryšavém kníru.

Eagles se s ničím nemažou, Joey do toho mlátí hlava nehlava a přitom ještě stíhá dělat bubliny ze žvýkačky. Brian hučí na permanentně přebuzeného Fendera. Dave Catching sóluje a všem ukazuje, že se ani nemusí dívat na pražce. Z nového alba Heart On zazní všechny hity – od titulní písně přes singly Wannabe in LA a Now I’m a Fool i Secret Plans. Z předchozího Death By Sexy vybrali písně jako Boys Bad News nebo Just Nineteen. Nejvíc se ale chytly skladby z první desky. Refrény Shit Goddamn a I Only Want You si zazpívali i fanoušci. Dva největší klenoty byly rozmístěny daleko od sebe. Ze setu vyčnívala úžasná Already Died a celý koncert ukončila snad ještě lepší píseň Speaking in Tongues. Tu prodloužila improvizace ala Queens of the Stone Age, kde Dave a Jesse soupeřili v kytarových sólech. Jesse sice nehraje dlouho, ale některé kousky už stačil od svých zkušenějších kamarádů okoukat.

Pak se už rozezvučel hlasitý bordel, při kterém Joey Castillo paličkami vymlátil všechny struny z Jesseho bílé kytary. Ta se pak o pódium rozlétla na dva kusy. Pátek třináctého si vybral svou oběť. Technik Eagles se pak už jen z estetického hlediska snažil zandat rozpůlenou kytaru zpátky do stojanu. Potlesk, zpěvákovo tričko letí ke šťastnému fanouškovi či fanynce a konec.

HONZA ŠVELCH