ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28399 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Handsome Furs a 31Knots: Taneční folk a psychotické kostýmní drama

0 Redakce 11.11.2008

Umělecký a promotérský kolektiv A. M. 180 slavil v pátek 10. října pětileté výročí. Na narozeninovou party si pozval hned dvě hvězdy severoamerické indie scény.Složitou situaci, kdo by měl vlastně předskakovat, vyřešili pořadatelé úspěšně. Portlandští 31Knots sice začínali jako hardcorová skupina a stále hrají úderně, v hlasitosti a nasazení se ale mohou obě kapely klidně měřit. Navíc většina fanoušků přišla na kanadské duo Handsome Furs, kteří si už před rokem podmanili strahovskou Sedmičku.

V osm hodin večer koncert odstartoval zpěvák 31Knots Joe Haege s pytlem přes hlavu, červenou kravatou a bez kytary. Temně odříkával do mikrofonu a hned naznačil, že se rozhodně nebude šetřit a za jednu hodinu předvede všechno, co dovede. První píseň dozněla, hudebníci si vzali své oblíbené nástroje a spustili hitovku Certificate z letošní desky Worried Well. Většinu setlistu sestavili z posledních dvou alb, nechyběla ani starší pecka Chain Reaction, při které mohli diváci žasnout nad instrumentálními výkony.

31Knots spěchali, aby zbyl čas na kolegy z Handsome Furs. S mírně psychopatickými výrazy na tvářích skákali hned z jedné písně do další a už tak krátké mezery vyplňovaly samply. Zpěvák vbíhal mezi posluchače a rozhrnoval je svou kytarou, jednoho dokonce nabodl. Baskytarista přejížděl po pražcích neskutečnou rychlostí a jeho hbité prsty jste museli nábožně obdivovat. Před nejnovějším singlem Compass Commands se frontman převlékl do námořnického včetně čepičky, jeho kolega zase rozvinul plátno s třemi namalovanými sboristkami. Haege dlouho vymóděný nevydržel a vše až na tílko a spodky ze sebe sundal hned v následující písni. Potlesk, přídavek a těsně po deváté nastal čas elektrofolku.

Handsome Furs odpálili vystoupení novou písničkou Legal Tender, kterou byste měli najít na připravované desce Face Control. Zarostlý Dan Boeckner s chotí Alexei Perry hrají zvláštní mix folku a tanečních samplů navíc prošpikovaný pořádně zvazbenou kytarou. Výsledek je hlasitý, místy taneční, hlavně ale chytlavý. Diváci si koncert užívali a kanadský pár odměňovali intenzivním potleskem. Také uslyšeli mnoho nových skladeb, které byly snad ještě lepší než ty z loňského alba Plague Park. Z něho zahráli necelou polovinu a tu obohatili o nová aranžmá. Dan se nebál pouštět do noisových a uši týrajících sól a Alexei s velkými náušnicemi a úsměvem poskakovala za klávesami. Nové písně byly dynamičtější, obsahovaly tanečnější rytmy a často využívaly tiché pasáže. Ty posilovaly napětí a celek úžasně gradoval.

V druhé polovině koncertu začaly být závěry jednotlivých kusů nudné, protože vždy vyústily v nerozlišitelnou masu hluku. Když jste ale Handsome Furs tuhle maličkost odpustili, museli jste se výborně bavit. Manželé se chovali neskutečně srdečně a ptali se, komu chce publikum věnovat píseň Handsome Furs Hate This City. „Každý určitě nesnášíte nějaké město? Co třeba Brno?“ vtipkoval Dan. Nesnášenlivou hymnu si nakonec vysloužil kolejní blok 10. A přesně v deset taky koncert skončil. Jeden přídavek a pak už večerka, aby se studenti mohli vyspat. Alexei se s každým objala, Dan podepsal všechna cédéčka. A všichni fanoušci se určitě těšili, až si nechají pokreslit to nové. Podle toho, co desátého října na Strahově zaznělo, totiž bude vynikající.

HONZA ŠVELCH


10.10.2008 –  Praha, Klub 007 Strahov