ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9491 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festivaly 2011: Mnohá zajímavá jména, finančně náročné a roztahané

0 Redakce 31.5.2011

Letošní festivalová  sezóna v podstatě plynule navazuje na to, co se dělo na českých festivalových pódiích loni. Mezinárodní putovní Sonisphere nám zachoval přízeň, což je odměna za to, že ho loni v Milovicích za účasti Metalliky, Anthrax, Slayer, Megadeth a spol. navštívilo více než pětatřicet tisíc diváků. Byla to největší tuzemská festivalová návštěva ze všech, a tak by bylo podivné, kdyby pořadatelé Sonisphere nedocenili možnosti země a zdejších diváků.

Letos jim naopak vyšli vstříc mnohem víc. Před pár dny přemístili akci z Milovic do Prahy na Výstaviště. Usoudili, že na Iron Maiden a Korn (další v podstatě hrají roli předskupin) dorazí čeští příznivci spíše do metropole, než na letiště ve středočeském městečku, kam nejezdí vlaky a autobusy s takovou samozřejmostí.

Na tuzemskou festivalovou mapu přibyl i pozoruhodný nový akt. Jmenuje se Prague City Festival, koná se netradičně ve čtvrtek (23. června), má ambice ustanovit v Praze stabilní festival a paradoxně vedle sebe do programu naskládal jména, za která by letos byly vděčné i mnohem ostřílenější festivalové produkce. A to mu ještě před měsícem vzdal účast soubor Blink-182, hlavní tahák akce (a slíbil to na příští rok). Zůstali ale 30 Seconds To Mars, The Hives, Hadouken!, Gogol Bordello, House Of Pain a další zajímaví borci. V kuloárech se šeptá, že momentálně je podle předprodejů největší zájem právě o tento festival.

Velký krok kupředu udělala dramaturgie Sázavafestu. Zatímco loni nebyla její nabídka extra přitažlivá, letos nasadí hvězdné popové Brity Hurts, jejich skvělé rockové kolegy The Subways a koneckonců i Alphaville, přičemž z neznámých důvodů mají v Čechách dobré divácké zázemí i britští Kosheen.

Open Air Festival v Panenském Týnci pokračuje v loni nastoleném směru i tempu, a tak přiváží v elektronickém dni Leftfield a The Chemical Brothers, v rockovém pak milé Interpol a Good Charlotte. Tradičně silný je Rock for People, jenž nabídne My Chemical Romance, Paramore a další, také Colours Of Ostrava, Mighty Sounds nebo Hip Hop Kemp.

Všeobecně je zřejmé,  že sponzorů pro tyto akce ubývá. Rock for People se kupříkladu budou muset obejít bez České spořitelny, která po několika letech úzké spolupráce pro letošek přerušila. Silné finanční zázemí všeobecně mají jen ti velcí. Střední a malí bojují, jak se dá.

Ještě jeden poznatek: je zřejmé, že předprodej vstupenek na letní akce letos není tak atraktivní jako loni. Všeobecně je v těchto dnech počet prodaných lístků nižší, než byl v tuto dobu loni. Částečně je to dáno tím, že akcí je mnoho a fanoušci si prostě musí vybrat, také proto, že ceny vstupenek jemně stoupají, nabídka stagnuje a kapesné teenagerů také.

Navíc je tu tradiční  problém s přítomností zajímavých zahraničních jmen. Na programu je jich sice dost, ale přijíždět budou na různé akce od června do srpna. Vidět je všechny by znamenalo investovat do letních festivalů dobře patnáct tisíc Kč jenom za vstupenky (na jednoho), což není u obyčejného fanouška možné. Je tu i časová prázdninová osa, na které je třeba udělat místo pro dovolenou, prázdniny a odpočinek.

Přesto lze očekávat, že počet návštěvníků oproti loňsku, zmítanému finanční krizí, zůstane zhruba zachován. 
 

Vybrané  festivaly 2011

 

Ouvalskej bigbít
4. 6., 13 hod., Úvaly u Prahy
Levellers (Velká Británie), Divokej Bill, Plexis, Polemic (Slovensko), Medvěd 009 aj.
Vstupné: 290/350 Kč

Okoř  se šťávou
4. 6., 13 hod., Okoř
Kryštof, UDG, Sto zvířat, B.S.P., Vltava, Vladimír Mišík aj.
Vstupné: 250/350 Kč

JamRock
9. – 11. 6., 16 hod., Žamberk
Reef (Anglie), Therion (Švédsko), Die Happy (Německo), Wohnout, David Koller, Dan Bárta a Alice, Chinaski, Fanánek a Synové výčepu aj.
Vstupné: 490/550 Kč

Sonisphere
11. 6., 11.30 hod., Praha – Výstaviště
Iron Maiden (Anglie), Korn (USA), In Flames (Švédsko), Mastodon (USA), Cavalera Conspiracy (USA), Kreator (Německo) aj.
Vstupné: 999 – 1999 Kč

Broumovská  kytara
18. 6., 13 hod., Broumov
Sto zvířat, Skyline, Turbo, Imodium, Pumpa aj.
Vstupné: 200/250 Kč

Prague City Festival
23. 6., 12.30 hod., Praha – Výstaviště
30 Seconds To Mars (USA), The Hives (Švédsko), Gogol Bordello (USA), House Of Pain (USA), Hadouken! (Anglie), The Gaslight Anthem (USA), Skindred (Wales) aj.
Vstupné: 990 – 1440 Kč

Noc plná  hvězd
24. a 25. 6., 15 hod., Třinec – Borek
Mr. Big (USA), Pro-pain (USA), Gamma Ray (Německo), Wizard (Německo), Doga, Harlej, Kreyson, Mandrage, Škwor aj.
Vstupné: 650 Kč

Porta
24. – 26. 6., 18 hod., Řevnice u Prahy
Jan a František Nedvědovi, Věra Martinová, Roman Horký, Vladimír Mišík, Tomáš Klus, Petr Bende aj.
Vstupné: 499 Kč

Basinfirefest
1. – 3. 7., 11 hod., Spálené Poříčí
Paradise Lost (Anglie), Ill Niňo (USA), Sodom (Německo), Freedom Call (Německo), Skarface (Francie), Vypsaná fixa, Visací zámek, UDG, Törr aj.
Vstupné: 800 Kč

Zahrada
1. – 4. 7., 13 hod., Náměšť  na Hané
Vlasta Redl, Robert Křesťan a Druhá tráva, Sto zvířat, Tomáš Klus, Hradišťan, Jablkoň,  Žamboši, Žalman a spol., Jan Nedvěd, Cop aj.
Vstupné: 740/840 Kč

Rock for People
2. – 5. 7., 15 hod., Hradec Králové
My Chemical Brothers (USA), Paramore (USA), My Bloody Valentine (Wales), Pendulum (Austrálie), The Streets (Anglie), Sum 41 (Kanada), White Lies (Anglie), Digitalism (Německo) aj.
Vstupné: 1590/1800 Kč

Festival Slunce
8. – 9. 7., 12 hod., Strážnice
Jan a František Nedvědovi, Tomáš Klus, Kamelot, Miki Ryvola, Nezmaři, Folk Team, Poutníci, Ivo Jahelka aj.
Vstupné: 400/550 Kč

Folková  růže
14. – 16. 7., 15 hod., Jindřichův Hradec – zámek
Spirituál kvintet, Žalman a spol., Hop Trop, Devítka, Žamboši, Jananas, Ginevra aj.
Vstupné: 450/550 Kč

Masters Of Rock
14. – 17. 7., 13 hod., Vizovice
Twisted Sister (USA(, U. D. O. (Německo), Ross The Boss (USA), Helloween (Německo), Overkill (USA), Guano Apes (Německo), Brainstorm (Německo), Airbourne (Austrálie) aj.
Vstupné: 1150 Kč

Colours Of Ostrava
14. – 17. 7., 15 hod., Ostrava
Grinderman (Austrálie), Youssou N’Dour (Senegal), Public Image Ltd. (Anglie), Swans (USA), The Horrors (Anglie), Santigold (USA), Semi Precious Weapons (USA) aj.
Vstupné: 1590/1990 Kč

Mighty Sounds
15. – 17. 7., 12 hod., Tábor
Pennywise (USA), Anti-Flag (USA), The Casualties (USA), Israel Vibration (Jamajka), Karamelo Santo (Argentina), Madball (USA), The Mahones (USA), No Relax (Španělsko) aj.
Vstupné: 820/950 Kč

Rockfest.cz
23. 7., 12 hod., Kadaň
Kabát, Support Lesbiens, Nightwork, Tomáš Klus, Illectronic Rock (Německo), David Deyl aj.
Vstupné: 550/650 Kč

Benátská  noc
29. – 31. 7., 12 hod., Malá  Skála u Turnova
Dream Theater (USA), Clawfinger (Švédsko), In Extremo (Německo), Lacuna Coil (Itálie), Scooter (Německo), U. D. O. (Německo), Kryštof, Nightwork, Aneta Langerová aj.
Vstupné: 1190 Kč

Šternberský kopec
30. 7., 14 hod., Šternberk – hrad
Desmod (Slovensko), No Name (Slovensko), Tomáš Klus, Kamil Střihavka & Leaders, Arakain, Sunshine, Traband aj.
Vstupné: 390/450 Kč

Sázavafest
4. – 6. 8., 13.30 hod., Benešov u Prahy
Hurts (Anglie), The Subways (Anglie), Alphaville (Německo), Kosheen (Německo), Nouvelle Vague (Francie), Belleruche (Anglie), Jazzanova (Německo), Chinaski, Tomáš Klus, Jana Kirschner, Toxique aj.
Vstupné: 990/1200 Kč

Open Air Festival
11. – 13. 8., 12 hod., Panenský  Týnec – letiště
Interpol (USA), Good Charlotte (USA), The Chemical Brithers (Anglie), Leftfield (Anglie), Goose (Belgie), J. A. R., Tři sestry, Tata Bojs, Nightwork, Sunshine aj.
Vstupné: 990 Kč

Brutal Assault
11. – 13. 8., 12 hod., pevnost Josefov (u Jaroměře)
Motörhead (Anglie), Morbid Angels (USA), Nevermore (USA), Mayhem (Norsko), Sepultura (Brazílie), Soilwork (Švédsko), The Exploited (Anglie) aj.
Vstupné: 1300/1500 Kč

Hip Hop Kemp
18. – 20. 8., 12 hod., Hradec Králové  – Ferstivalpark
Method Man & Redman (USA), M. O. P. (USA), Pharoahe Monch (USA), Loostroop Rockers (Švédsko), Hocus Pocus (Francie), Random Axe (USA), Kontrafakt (Slovensko), Prago Union aj.
Vstupné: 1200/1400 Kč

Open Air Festival Trutnov
18. – 21. 8., 16 hod., Trutnov –  Na Bojišti
Iggy Pop And The Stooges (USA) aj.
Vstupné: 990/1200 Kč

Natruc
27. 8., 11.30 hod., Kolín  – Kmochův ostrov
Richard Müller (Slovensko), Anna K, UDG, Sto zvířat, Xindl X, The Firts (Anglie), Mandrage, Rybičky 48 aj.
Vstupné: 250/330 Kč

(Na prvním řádku je název akce, pod ním termín konání, začátek prvního dne a místo konání festivalu. Na dalším řádku jsou největší hvězdy a za označením „vstupné“ cena současná a za lomítkem cena na místě, případně cenové rozpětí.)

JAROSLAV ŠPULÁK