ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12629 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

PRVNÍ DOJEM: Ozzy oslavil s Black Sabbath své narozeniny důstojně

0 Jan Šída 8.12.2013

Jiní v jeho věku sypají drobky ptáčkům nebo dožívají v chudobinci. Ne tak Ozzy Osbourne, zpěvák legendárních Black Sabbath, který se narodil 3. prosince 1948 a stále skotačí na pódiích celého světa. Na to, jak v pražské O2 areně oslaví své opožděné pětašedesáté narozeniny, se prišlo podívat 16 tisíc černých duší.

Obavy z výkonu zpěváka přece jen trochu nahlodávaly optimismus fanoušků, neboť na všech koncertech probíhajícího turné nebyl Ozzy zrovna v dobré hlasové (i jiné) kondici. A jak známo, s výkonem muže u mikrofonu klesá či stoupá výkon celé kapely.

Jak pochyby přišly, tak i zmizely. Muzikanti ještě ani pořádně neprohrábli struny a už bylo jasné, že to nebude fiasko. Pokud se podíváte zpěvákovi do tváře, když zrovna vchází na scénu, můžete v ní často vyčíst, v jakém je rozpoložení. Vzhledem k tomu, že se Madman usmíval a svítily mu oči, bylo jasné, že se na vystoupení těší.

Okamžitě zapojil do děje všechny přítomné, rázoval po forbíně a vzýval les rukou v pološeru pod sebou. Někomu možná přišlo klišovitě obehrané, když Ozzy neustále volal do auditoria, že nikoho neslyší, nicméně to fungovalo. A když klečel na zemi a zvedal ruce k nebesům jako herec antického divadla, měl lidi omotané kolem prstu docela.

Jeho souputníci, kytarista Tony Iommi a baskytarista Geezer Butler, se dopředu nikterak nehrnuli a spíš se věnovali nástrojům. Občas vyšli ze stínu blíž k davu, ale hlavní roli prostě nehráli.

Tu s radostí přenechali Ozzymu, který zvládl bez problému táhnout celou káru sám. Každou skladbu okomentoval, občas zatančil a sebevědomě celebroval černou mši temných kytarových tónů. Nezpíval falešně, ani se nemotal po pódiu bez ladu a skladu. Ty dvě hodiny, za které si diváci zaplatili, prostě odpracoval naplno.

K dobrému výkonu Black Sabbath přispěl také design pódia i nápaditá světelná show. Osvětlovač rozhodně barvami nešetřil a zadní projekce vizuální dojem ještě umocňovala.

Skupina Black Sbbath předvedla v sobotu večer velice kvalitní výkon, nebyla nudná ani trapná. A hlavně, přesvědčila fanoušky, že i v dědečkovském věku lze dělat smysluplnou muziku.

Jan Šída

Foto Jan Šida