ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27228 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dälek naživo: továrna na absolutno

0 Redakce 28.4.2009

„Cože? Nejsem tu špatně? Já jsem přišel ten hip-hopovej koncert, a ti lidi tu vypadají, jak kdyby přišli na nějakej hard core,“ řekl překvapeně můj kamarád před koncertem Dälek v žižkovském Matrixu.
Je to tak. V celém klubu nebyl mezi zhruba sto padesáti fandy ani jeden týpek s kšiltovkou, nepočítáme-li MC Däleka. Duo z New Jersey sice vzývá hip hop, ale ve svém domovském žánru rozhodně nejsou proroky. Jsou moc temní, moc intenzivní, moc zahloubaní. Spíš než vytuněným auťákem se pochlubí vysokoškolskými diplomy. Místo u hiphopového labelu našli azyl u Mikea Pattona z Faith No More a jeho vydavatelství Ipecac. A tak se stali živoucím paradoxem: hiphopovou kapelou pro fandy noise rocku.

Noiserockový projekt Destructo Swarmbots měl být taky jejich předkapelou. Nejsem si jistý, jestli to, že zuřivý kytarista nebyl na pozadí nějakého ambientního šimrání puštěného z Macu slyšet, byl omyl, nebo záměr. Připojil se ovšem k sestavě Dälek, a to už z jeho položené kytary skutečně hřměly akordy. I headlineři měli problémy se zvukem – v prvním čtvrthodinovém bloku bylo z rapování MC Däleka stěží slyšet něco víc než sykavky.

Zvuk se ale spravil, MC (širší než vyšší) si mohutným froté ručníkem utřel obličej, zavilým pohledem si změřil mikrofon a začal vyprávět – jak věci z nového alba Gutter Tactics, tak i starší skladby jako vynikající Even Somber z přelomové desky Absence. Dälek jsou především nekompromisní: kritizují stav hip hopu, kritizují stav společnosti, ale nikdy ze sebe nedělají moralisty. DJ Oktopus sice vypadá jako prototyp klasického hiphopového samce (na rozdíl od MC-ho si utíral pot tílkem, snad aby ukázal hustou tetuáž), ale to, co jde z jeho gramofonů, je naprosto jedinečné. Industriál, noise, kousky elektronických symfonií.

Matrix se proměnil v továrnu na absolutno a MC Dälek v hlasatele neodvratného konce. Ale jakkoli je to muzika neveselá, neobytný beat vás nutí pohupovat se v jakési chiliastické extázi: Apokalypsa? No jasně, sem s ní! Hlavně když se bude tančit! Dlouhovlasí vyznavači noise rocku s batůžky na zádech zpočátku nevěděli, co si s tímhle rytmem počít, ale rychle se adaptovali. A takhle na to jdou Dälek: když na ně hiphopeři nechodí, vyrobí si nové!

JAROSLAV ŠVELCH