ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28833 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Beyoncé: Příliš dokonalý robot

0 Redakce 2.5.2009

V pražské O2 areně si tento týden doslova podávali dveře vynikající hudebníci, tanečníci a tanečnice a jen o pár dnů se minuly dvě hvězdy americké hudební scény – rocková babička Tina Turner, která téměř celou vyprodanou halu posadila na zadek v pondělí, a Beyoncé Giselle Knowles, která své opulentní show nabídla ve čtvrtek.

Pokud bychom to měli brát jako souboj, musím hned v úvodu konstatovat, že zkušenost a živelnost Tiny jasně na body zvítězila nad chladnou dokonalostí Beyoncé, která má sice delší nohy, vlastní vlasy, jistější hlas a o více než čtyřicet let méně, ale nějak se v té její bohaté choreografii vytratily emoce. Ty nechyběly v případě projevu předskokana Marka Ztraceného, ale nebylo mu to moc platné. Většinu ze zhruba 12.000 přítomných diváků vystoupení objevu loňského roku příliš nezajímalo.

A pak už to přišlo. Intro bylo opravdu efektní, fanfáry a pochody z reproduktorů a do atmosféry plné očekávaní ze světel a mlhy vynořil obrys dlouhonohé hvězdy a Beyoncé hned zpustila tradiční úvodní skladbu svého turné s názvem I am…, píseň Déjá vu v kombinaci Crazy in Love. Publikum, v němž převládaly ženy a dívky, se zájmem sledovalo dění na jevišti zalitém červeným světlem, kde až na dva tanečníky byly v roli sboristek, tanečnic a hudebnic samé ženy. Celkem brzy se diváci dočkali jejího současného největšího hitu If I Were A Boy, který oživila citací z Morissettové pecky You Oughta Know. Tento přístup roubování několik skladeb do jedné předvedla Beyoncé víckrát.

Už před vystoupením nebylo tajemstvím, že ho sedmadvacetiletá bývalá členka kapely Destiny’s Child v duchu svého aktuálního alba I am … Sasha Fierce pojme jako souboj romantické zpěvačky s jejím spontánnějším alter egem Sashou Fierce. Upřímně řečeno, nezaujala mě ani jedna. Romantická zpěvačka v bílých šatech zpívající procítěnější skladby jako například Ave Maria na vysutém pódiu na pozadí mořských vln byla v široké sukni už hodně za hranicí vkusu. A drsnější podoba Sasha Fierce? Soudě podle videoprojekce se snímky z mládí je Beyoncé hezká holka, ale podoba jakéhosi androida ve skladbách Diva nebo Radio působila jako vystřihnuté sekvence z Hvězdných válek, které, jak uznáte, o nějaké hudbě odrážející vlastní prožitky moc nejsou.

 

Vedle Beyoncé, která s tou svou chladnou dokonalostí perfektní krásky, kterou si neumíte představit na toaletě, působí dojmem příliš dokonalého robota, dostaly zhruba v polovině koncertu prostor zcela jiné ženy. Famózní trio sboristek označované jako The Mama´s by asi z bezpečnostních důvodů nepustili do jednoho výtahu, ale tyhle skvěle zpívající mohutné dámy každopádně na pódium vrátili normálního člověka z masa, kostí a tuku.

Ovšem ošizený nebyl ani ten, kdo se přišel podívat na show plnou tanečních melodií, bohaté choreografie, měnících se kostýmů, videoprojekce a žen na pódiu, které v bohaté míře první vystoupení Beyoncé v České republice nabídlo. Nezapomnělo se ani na čarodějnice, jejichž svátek připadl právě na den koncertu. Několik dívek dokonce vyslyšelo výzvy pořadatelů a dostavilo se v převleku za čarodějnice. Ovšem bez košťat, která byla striktně v prostorách O2 areny zakázána. K oslavě časodějnic údajně patřilo i číslo, kdy Beyoncé zavěšená na lanech udělala několik přemetů vysoko nad hlavami diváků a snesla se na malé pódiu umístěném ve středu plochy mezi lidmi.

Ani na tomto středovém podiu nevyužila Beyoncé na sto procent blízký kontakt s hledištěm ke kontaktu s diváky. Zazpívala tam další várku hitů včetně Baby Boy, Bootylicious a při Say My Name zjistila, že to s angličtinou přítomných není tak slavné. A pak hurá uličkou mezi aplaudujícími diváky zpět na hlavní scénu!

Úplný závěr vystoupení patřil albu  I am … Sasha Fierce, z něhož za hlasitého souhlasu diváků zazněl hit Single Ladies a chytlavá skladba Halo, kterou se zpěvačkou odzpívala velká část přítomných. A to bylo vše. Co se týká kvantity, nebylo toho tak málo, ale za srdce ani jiné životně důležité orgány mě vinou své odlidštěnosti tahle rhythmandbluesová Barbie nechytla. Ovšem řada přítomných to zjevně cítila jinak.

RICHARD WINTER


30.4.2009 – Praha, O2 arena