ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11395 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alicia Keys rozpuštěná v Tesla Areně

0 Redakce 17.10.2008

Mohl to být jeden z nejlepších koncertů této sezony, který měl ambice se alespoň částečně přiblížit patrně nedostižnému recitálu Leonarda Cohena ve stejných prostorách. Ale zatímco legendární Kanaďan si hokejovou halu zcela podmanil, poloprázdné tribuny ještě během vystoupení písničkáře Jermaina Paula, předskokana a sboristy, nevěstily nic dobrého.

Hala se nakonec po produkci dýdžeje Iroca téměř zaplnila, ale rozpačitý dojem z prvního tuzemského koncertu americké zpěvačky a klavíristky to příliš nezachránilo.
Nic proti sedmadvacetileté interpretce, která natočila tři studiová alba a prodala 28 milionů nosičů, a už vůbec nic proti jejímu zpěvu a jazzem a soulem načichlému repertoáru. Jenže jakkoliv je Keysová ověnčena 11 cenami Grammy a pro ocenění American Music Awards letos získala pět nominací, nejvíce ze všech umělců, její nesporný talent se v prostorách Tesla Areny trochu rozpustil. I Aliciini největší příznivci by měli uznat, že něco není v pořádku, když je jedna ze sboristek lépe oblečená a má větší charisma než hlavní hvězda!

Nedá se nic dělat, prostě tenhle večer se Alicii příliš nepovedl. Přitom publikum bylo vstřícně naladěné a propukalo v nadšení, pokaždé když Keysová sáhla na klapky klavíru. Ono to také chvilku trvalo. Při úvodní skladbě Go Ahead z aktuálního alba As I Am se uznávaná klavíristka ujala místa za mikrofonem a vydržela tam překvapivě dlouho.

"Jak se máte?" přivítala se česky interpretka s návštěvníky a pro změnu nabídla starší skladbu You Don’t Know My Name. A pak opět novinka, konkrétně Teenage Love Affairs, při které se na projekcích na široké LED stěně nad zpěvačkou objevily barevné květy. Otázka Keysové do publika, zda si má sednout za svůj oblíbený klavír, byla opravdu zbytečná. Lidé souhlasně zařičeli a na plátně se začaly střídat detaily jednotlivých členů kapely.

Zhruba v třetině koncertu začalo být zřejmé, že cosi nefunguje. Přitom další nová skladba doprovázená jemnou trubkou Superwoman je srdcerváč jako hrom. Jenže skladba je to vhodná spíše do jazzového klubu než mezi hokejové mantinely. Ve výběru místa byl asi největší problém této show, které by slušelo komornější prostředí, v němž by si posluchač vychutnal preciznost produkce Keys a krásu jejího plného hlasu. Lépe by také vyzněly emotivní duety Diary, respektive Tender Love s Jermainem Paulem i gesta, jakým bylo zařazení skladby Prelude To a Kiss věnované neziskové organizaci Keep a Child Alive, která poskytuje léky africkým rodinám postiženým AIDS a jejíž je Keysová spoluzakladatelkou. Ta ženská naštěstí podobné věci myslí vážně, působí například jako mluvčí organizace Frum Tha Ground Up (Forum The Ground Up), která pomáhá mladým Američanům naplnit jejich ambice. Také zpívá také na četných dobročinných koncertech, například v roce 2005 na pomoc obětem hurikánu Katrina a loni na koncertě Live Earth.

Škoda, že na pražském koncertu nakonec nedošlo k opatrně naznačované možnosti představení prvního duetu v dějinách bondovek Another Way To Die. Jack White zpívající s Keys ústřední melodii pro nová dobrodružství agenta 007 Quantum Of Solace (Množství útěchy) nedorazil, tak si musíme počkat na listopadovou premiéru filmu. Nechyběly však hity z jejích předchozích alb i méně známé písně jako I Need You, Wreckless Love nebo My Boo. I při nich tahle milovnice Bacha, Chopina a Beethovena ukázala obrovský potencionál, kterému však chyběla větší jiskra a trochu upřímné syrovosti. Celou tuhle show přepravilo do české metropole šest kamionů a čtyři autobusy, ale věřím, že její obdivuhodné pěvecké výšky by chytily více za srdce v nějakém větším klubu, kam by stačilo dodávkou přepravit klavír a pár beden.

Když se za ovací větší části publika po Thing About Love zpěvačka rozloučila, bylo jasné, že se ještě vrátí. Hit No One, bourák světových hitparád, prostě chybět nemohl a mnoho lidí si ho s chutí zabroukalo s Keys. Ta poté zmizela jako zeměkoule v hvězdném roji na obrazovce za jejími zády. Rozpaky nad nesplněným očekáváním u některých návštěvníků zůstaly, ti se však mohou utěšovat, že zakoupením každé vstupenky přispěli padesáti korunami na konto proti rakovině prsu. A další mimoumělecký bod navíc – podle zástupců společnosti Avon půlmilionovou sumou přispěla i sama zpěvačka!

RICHARD WINTER