ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28159 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alexisonfire v Roxy: Kanadských 40 minut

0 Redakce 29.10.2009

Základní problém početných společných turné je čas. Když se navíc musí dodržovat večerka, jako v pražském klubu Roxy, stává se z toho velký problém. Začínat v pět odpoledne nemá smysl, co by to bylo za rockový koncert, kdyby ho stíhali jen školou zaměstnaní teenageři. Nezbývá, než sestřihat vystoupení jednotlivých kapel.

The Eastpak Antidote Tour sdružil čtyři různorodé skupiny – slušné britské punkery Ghost of a Thousand, podprůměrné pop hardcoristy z Bostonu Four Year Strong, staromódní politicky vyhraněné punkáče z Anti-Flag a hardcorové Alexisonfire, o nichž jsme psali do Sonaru. Právě kanadská pětice byla nejslibnější kapelou nedělního večera.

Alexisonfire se dostali na řadu jako třetí a odstartovali okolo osmé. Hodně hlavně mladších fanoušků přišlo právě na ně a znalo texty nazpaměť. Do první části pětka naskládala většinu tradičních hitovek, které dodržují schéma – ve sloce řev a v refrénu zpěv, a ve zbytku už více experimentovala. Oba zpěváci, respektive tři, když počítáme druhého kytaristu, byli hlavními hrdiny koncertu. Křikloun George Pettit bez trička a s mírně vyvaleným břichem se chopil mikrofonu, vítal diváky a zdravil Prahu. Během koncertu se pak nejvíc bavil házením fanynek a fanoušků, kterým se podařilo dostat na pódium, zpět do hlediště. Když jednou narazil na příliš těžkou obět, prostě ji postrčil. Přední řady proto celou dobu měli koho chytat, když je zrovna nezaměstnával pohled na George obaleného do kanadské vlajky.

Druhá hvězda se méně hýbala, o to lépe ale pěla. Dallas Green má kromě Alexisonfire velmi úspěšný sólový folkový projekt City and Colour, za nějž dostal už dvě kanadské ceny Juno, naposled v roce 2009 za nejlepšího kanadského písničkáře. A kdyby se Dallas přihlásil do pěvecké, taky by ji určitě vyhrál. Všechny své party v písničkách jako Young Cardinals, Born and Raised nebo We Are the Sound zazpíval naprosto čistě a možná ještě lépe než na desce. A ani druhý kytarista Wade MacNeil se nemusel za doprovodné vokály stydět.

Vystoupení pětice ze St. Catharines bohužel začalo se zpožděním, ale muselo skončit na čas. Alexisonfire pobyli na pódiu stěží čtyřicet minut a nestihli ani připravený playlist. A pro toho, kdo si nechtěl zážitek rozmělňovat další kapelou, skončil koncert už asi čtvrt hodiny před devátou. Celá Eastpak Antidote Tour proto byla spíš ukázkou a pozvánkou na sólové vystoupení Alexisonfire.

HONZA ŠVELCH

25. 10. 2009 – Roxy, Praha

Související články: Něžní hardcoráři od Niagáry: Alexisonfire v Praze, Sonar 5: Koloběh vody v přírodě