ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27322 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Need for Speed: Rivals – Padouch, nebo hrdina?

0 Honza Švelch 3.12.2013

Auta se neomrzí. Need for Speed vycházejí každý rok, a přece se na ně fanoušci pořád těší. Letos se navíc mohou předvést ve vylepšené grafice na nové generaci konzolí.

EA už rezignovali na to počítat, kolikátou závodní hru už zase vydávají. Hráči si tak musí vystačit s podtituly; v roce 2010 jsme měli Hot Pursuit (už třetí), pak The Run (viz naše recenze) a loni Most Wanted (viz naše recenze). Novinku Rivals vyvinulo nedávno založené švédské studio Ghost, hra se však nijak výrazně neliší od svých předchůdců, právě naopak – v jádru kombinuje otevřený svět Most Wanted s rozmanitou venkovskou krajinou z Hot Pursuit.

Rivals se snaží vyprávět o padouších, kteří si užívají pocit svobody z rychlé jízdy a sdílejí videa na sociálních sítích, a policistech, jejichž jediným cílem je všechny srovnat do latě. Příběh nevybočuje ze schématu „staň se nejlepším závodníkem“, respektive „chyť toho největšího zločince“. Kromě toho, že můžete hrát za obě strany, se děj nijak smysluplně nepojí k tomu, co doopravdy děláte ve hře. Nepomáhá ani dabing, který jako kdyby vypadl z velmi patetického ochotnického představení.

Samotné ježdění se drží zažitého arkádového stylu, na který si brzy zvyknete a všechny zatáčky pak budete projíždět jedině smykem. Nově si můžete vybírat, jaký typ závodů budete jezdit, abyste postoupili kampaní: soustředit se na souboj se svými rivaly (policisty nebo padouchy), bořit rychlostní rekordy a skákat nebo agresivně narážet. Největší slabinu opět představují filmové záběry bouraček, při nichž vám hra na chvíli odebere moc nad vozem a pak ho náhodně hodí někam na silnici – místy ve směru trasy závodu, jindy vás nechá jet klidně v protisměru.

Kampaně za policistu a závodníka se velmi liší. Strážci zákona to mají v mnohém jednodušší, nemusí se bát o své body a dostávají nové vozy zdarma, nemohou je však nijak upravovat, pouze mohou dokupovat zbraně (pásy hřebíků, tlakové vlny…). Závodníci musejí dojet garáže, aby proměnily body v peníze. Na druhou stranu však mohou získat násobky bodových odměn, vydrží-li dlouho unikat policistům. Hraní za padoucha má mnohem větší spád, odměňuje riziko a trestá sebemenší chybu. Bohužel, hra se místy chová nevyzpytatelně a umí až mistrně frustrovat.

Prostředí fiktivního okresu Redview vypadá jako miniatura USA. Vegetační pásy se tu střídají tak rychle, že během pár minut navštívíte vlahé pobřeží, poušť vyschlou až na troud, zasněžené hory nebo ranč jak z westernu. Rivals se chlubí otevřeným světem, ten však znevažuje jeho nedostatečná rozloha. Prvních pár hodin se budete kochat tím, co dokáže engine Frostbite 3 vykouzlit (a to i na starých konzolích). Brzy však zjistíte, že kroužíte pořád po těch samých silnicích. Znalost terénu se vyplatí, když vás honí policajti, ale Rivals by si zasloužily mnohem větší svět. Okres Redview se ani zdaleka nemůže poměřovat s letošním lídrem otevřených herních prostorů z GTA V.

Závodní hra se neobejde bez aut. Rivals nabízejí kompetentní nabídku – po letech se do Need for Speed vrátila Ferrari – ale chybějí tu kuriozity jako Lancia nebo Ariel Atom, kterými loni učaroval Most Wanted. Dvě herní strany mají z nepochopitelných důvodů jiný výběr aut. V superrychlém sporťáku Hennessey Venom se svezou jen policajti, v Lamborghini Veneno naopak jen padouši.

Rivals se snaží zakomponovat multiplayer přímo do základní hry. Po okresu Redview se tak můžete prohánět s ostatními hráči, nabídka typů závodů je ale dost omezená, takže budete dělat to samé stále dokola, ať už proti počítačovým závodníkům, nebo lidským protihráčům. Samotný koncept je slibný, ale kazí ho absence dedikovaných serverů, každou chvíli se vám proto hra odpojí a začne si hledat nového hostitele, když ten předchozí hru vypnul nebo mu spadlo připojení.

Rivals jsou slušný debut pro švédské vývojáře ze studia Ghost. Fanoušky série Need for Speed neurazí, ale ani ničím nepřekvapí. Oproti Most Wanted postrádají vnitřní kouzlo, které by vás donutilo jezdit, dokud dokážete udržet ovladač v rukou.

NEED FOR SPEED: RIVALS
Výrobce: Ghost Games, Criterion Games
Vydavatel: EA
Platforma: PS3 (testovaná), PC, Xbox 360, PS4, Xbox One
Jazyk: anglicky
7,3/10
Honza Švelch