ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8262 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Blur, Radiohead i Iron Maiden se zastávají nelegálních stahovačů

0 Redakce 14.3.2009

Na první schůzi asociace Featured Artists Coalition vystoupili prominentní britští muzikanti na podporu fanoušků stíhaných za nelegální stahování hudby z Internetu.

Hudebníci sepsali své prohlášení po středečním setkání v londýnském klubu Heaven, jehož se účastnili mimo jiné i Ed O'Brien z Radiohead, Dave Rowntree z Blur, Robbie Williams či Mick Jones. K dalším členům FAC patří Iron Maiden, David Gilmour, Kaiser Chiefs či Richard Ashcroft.

Výsledek vzešel z hlasování, při němž se většina přítomných vyslovila proti kriminalizaci stahování. Písničkář Billy Bragg po schůzi řekl novinářům, že nechce následovat britské nahrávací společnosti v honu na nelegální stahovače: „Pokud bychom stáli za nahrávacím průmyslem, jen bychom podpořili jeho protekcionismus. Bylo by to jako se snažit vrátit zubní pastu zpátky do tuby. Umělci by měli vlastnit práva ke své hudbě a rozhdovat o tom, kdy jejich hudba může být používána zdarma a kdy se za ni má platit.“ To napovídá, že cíle FAC jsou sice progresivní, ale nikoli nezištné. Takový jasný krok proti nahrávacím firmám zároveň ohlašuje konec nahrávacího průmyslu, jak ho známe.