ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14927 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Život Karla Gotta je zachycen v nové galerii na lodi

0 jsk 9.6.2017

Unikátní galerijní prostory na lodi, rozsáhlý soubor exponátů, nejmodernější technologické prostředky, zkušenosti s pořádáním velkolepých projektů a výrazná osobní angažovanost Karla Gotta. To je jen hlavní výčet atributů, které se propojili na výstavě Gott, My Life. Koná se na lodi, která zakotvila na pražské náplavce na Rašínově nábřeží jen před pár dny.

„Společnost BigMedia produkuje již třetí významný výstavní počin, a když se ohlédneme zpět za expozicí Muchových plakátů, která se stala historicky nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění u nás, nebo za výstavou Reynkovy a Chagallovy tvorby, díky které se nepříliš známý autor dostal do podvědomí lidí, je už její jméno zárukou, že půjde o opět originální a pro návštěvníky vysoce atraktivní projekt,“ říká Richard Fuxa, jenž je předsedou správní rady Nadačního fondu Richarda Fuxy, který výstavní show pořádá ve spolupráci s Národním muzeem.

„Poté, co pan Fuxa Karla Gotta oslovil se zájmem uspořádat výstavu o jeho profesním životě a představil mu jeho záměry, začal Karel Gott o výstavě aktivně přemýšlet. Nestal se tudíž jen pasivním pozorovatelem, ale aktivním realizátorem. To, co návštěvníci uvidí, je výsledkem výběru, na němž se pan Gott významnou měrou podílel. Mezi vystavenými exponáty tak najdete věci, které jsou mu velmi blízké nebo které mu připomínají pro něj klíčové momenty jeho profesní dráhy,“ vysvětluje Aneta Stolzová, PR manažerka Karla Gotta.

Namátkou zmínila kostýmy, ve kterých zpěvák vystupoval, sbírku Zlatých slavíků, první Zlatou desku za album Die goldene Stimme aus Prag od německého vydavatelství Polydor, kterého se prodalo 250 tisíc kusů, a podobně.

Všechny vystavené exponáty tvoří ucelený soubor, který návštěvníky provede celou kariérou Karla Gotta krok po kroku, od samého počátku až po současnost. Díky nejmodernějším technologiím budou doslova vtaženi do jednotlivých etap stoupání jeho hvězdy. Mimo jiné je čekají tři desítky videoprojekcí. A u vstupu návštěvníky pozdraví Karel Gott prostřednictvím holografické projekce.

„Výstava je mnohovrstevná. Vypráví příběh Karla Gotta a zároveň sleduje historii československé pop-music. A to ještě očima jeho dlouholeté fanynky, která darovala Národnímu muzeu svou celoživotní sbírku, která čítá bezmála deset tisíc položek, jejíž významnou část na výstavu Národní muzeum zapůjčilo. Perfektním příkladem jsou novinové koláže, které vytvářela: nalepovala tisíce výstřižků na novinové archy po desítky let, a tak uchovala jeho příběh i pro další generace společně s gramofonovými deskami, fotografiemi, dobovými tisky nebo plakáty. Návštěvníci se dále můžou těšit například na ryčku rentgenových desek – přístroj domácí výroby na zapisování zvukových záznamů do rentgenových snímků, které Karel Gott poslouchal koncem padesátých let nebo zpěvákovu první vydanou nahrávku na gramodesce a zároveň jednu z posledních šelakových desek Supraphonu, kterou je píseň Až nám bude dvakrát tolik, již natočil s Vlastou Průchovou,“ pokračuje ve výčtu jen několika zajímavostí Peter Balog, kurátor výstavy, vedoucí Centra pro dokumentaci hudby a nových médií v Českém muzeu hudby Národního muzea.

„S velkým nadšením jsme přivítali informaci o přípravě výstavy, a protože Karel Gott je pro Supraphon stěžejním uměleckým pilířem, jsme rádi, že můžeme s tvůrci tohoto projektu spolupracovat. S ohledem na to, že výstava mapuje dlouhou a úspěšnou uměleckou cestu Karla Gotta startující již před téměř šedesáti lety, rozhodli jsme se po domluvě s organizátory a Karlem Gottem pro tuto příležitost symbolicky oživit historicky první album Karla Gotta z roku 1965 Zpívá Karel Gott, které obsahuje mimo jiné i píseň Oči sněhem zaváté, za kterou získal Gott prvního Zlatého Slavíka,“ upřesňuje Michal Máka, marketingový manažer Supraphonu.

Naprosto exkluzivní, speciálně pro výstavu vytvořenou sběratelskou záležitostí bude pak luxusní boxset Gott My Life. V limitované číslované edici 300 kusů bude tento box obsahovat 3 CD „Největších hitů“, CD a LP Zpívá Karel Gott, exkluzivní brožuru s fotografiemi a originálním podpisem Karla Gotta a navíc plakátem.

Tagy: