ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10740 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Andrea Čekanová: Pracovala jsem s psychologickými profily zločinců

0 jsk 2.2.2022

Román spisovatelky Andrey Čekanové Nepečené dezerty Kateřiny A. je příběhem Kateřiny, vzorné stepfordské paničky. Zdánlivě pohodové manželství skrývá drsné tajemství, které nepřekročí práh jejich domu. Nepečené dezerty je poslední soubor v počítači Kateřiny A., který by její manžel otevřel. Proto v něm ukrývá deník, v němž zpytuje svědomí a vysvětluje, že ne vždy se věci mají tak, jak se na první pohled zdá.

Vaše kniha popisuje domácí násilí v krystalické podobě. Jak vás vůbec napadlo toto téma?

Myslím, že nešlo ani tak o nápad jako spíš o výsledek souhry několika událostí. Všechno odstartovala tragická smrt paní spisovatelky Simony Monyové, kterou zavraždil vlastní manžel. Na základě toho jsem si uvědomila, že sama žiji ve velmi nevyhovujícím vztahu. A protože psaní pro mě byla vždy forma terapie, přistoupila jsem k tomu stejně i v tomto případě. Později ve mně začala rezonovat potřeba předat své memento dál a třeba tak pomoci někomu, kdo v domácím násilí žije. Inspirovala jsem se zápisky z té doby a dala jim současnou podobu. Mým primárním cílem bylo otevřít dveře široké veřejnosti, aby nahlédla za oponu událostí, které se v dnešní společnosti stále ještě bagatelizují.

Jde o vaši prvotinu, nebo měli čtenáři už možnost přečíst si nějaké vaše knihy?

Nepečené dezerty Kateřiny A. jsou mou knižní premiérou. V současnosti vznikají dvě sbírky povídek, do nichž mi bylo ctí přispět. V obou případech se téma úzce dotýká domácího násilí, i když zpracováním se trochu liší. Také pracuji na další knize, kde se věnuji toxickým vztahům ve větším rozsahu.

Kde čerpáte inspiraci?

Číhá naprosto všude. Snažím se život kolem sebe vnímat s otevřenou myslí a všímat si detailů. Někdy je třeba jen načerpat dostatek podnětů a nápad pak přijde sám. S oblibou se tak děje ve chvílí, kdy nemám prostředky a čas si jej zaznamenat. Často tak vznikají komické situace, kdy píšu čímkoliv na cokoliv. Když se ovšem potřebuju v příběhu dostat do hloubky, tak vyrážím na procházku do přírody, poslouchám hudbu a příběh mi po chvíli začne zapadat do sebe jako jednotlivé dílky puzzlů. Jenom nesmím zastavovat.

V knize Nepečené dezerty Kateřiny A. jdete do velkých detailů. To pracovala vaše představivost?

Nepřišlo mi vhodné psát knihu o svých konkrétních zkušenostech. Hlavní hrdinku jsem tedy postavila do situací, které reflektují to nejhorší, co jsem si dovedla za daných okolností představit. Přesto je třeba říci, že některé všeobecné jevy, které domácí násilí provází, například strach z budoucnosti, z reakce okolí, pocit méněcennosti, nebo bezvýchodné situace, mám skutečně odžité. Co se ovšem týká onoho tajemství manžele Kateřiny A., tenhle příběh je samozřejmě smyšlený. Pouze jsem pracovala s psychologickými profily zločinců.