ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5978 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Xindl X: Upřímná píseň si posluchače najde

0 Redakce 26.2.2014

Písničkář Xindl X vydá 18. dubna u společnosti Universal Music své nové album Čecháček Made. Již 6. března ale vyrazí na koncertní turné, které zahájí na Slovensku.

Jaká bude nová deska v porovnání s těmi předcházejícími?

Stejná bude v tom, že tak jako na předchozích deskách půjde i nyní o koktejl z folku, popu a rapu. Jiná bude v poměru zmiňovaných hudebních ingrediencí. Bude v ní více folku a méně popu. A jiná bude i tematicky. Jak už název napovídá, jde o album složené z protestsongů mířících do vlastních řad.

Najdeme na něm píseň o  Čecháčcích, kteří tvrdí, že za komunistů se žilo líp, píseň o lidech, kteří kradou a omlouvají to tím, že přece kradou všichni, píseň o těch, kteří spolupracují s ďáblem, ale prý jenom trochu, píseň o bulimičkách, jež se chtějí vyrovnat holkám z časopisů, o extremistech, jenž hlásají, že v násilí je síla, o velkých Vontech ze správních rad, o kazatelích z billboardů, o prasatech, která bojují proti vládě volů, či o stádu otroků, jež nedokáže žít na svobodě.

S kým jste album nahrával?

Stejně jako na posledních dvou albech spolupracuji s bratry Cidlinskými. Dalibor je zároveň producentem desky, hraje na ní na piano, klávesy a banjo. Jenda hraje na baskytaru a všechny smyčcové nástroje. Do kapely přibyl nový bubeník Emil Valach, který dřív působil v mé oblíbené kapele -123 minut. Velkou změnou také je, že na rozdíl od minulé desky, kde jsem kvůli zánětu šlach nemohl hrát na kytaru, ale pouze zpívat, jsem na tuto desku opět nahrál kytary do všech písní.

Album prý bude obsahovat i druhé bonusové CD…

Vychází jako dvojalbum. Jedno cédéčko je nahrané s kapelou a na druhém jsou stejné písně nahrané tak, jak je hraju na písničkářských koncertech – jen já a kytara.

Co vás k tomu vedlo?

Být na pódiu s kapelou za zády a koncertovat jen sám s kytarou proti sálu plnému lidí jsou dvě zcela jiné disciplíny, dva rozdílné zážitky.  I přesto, že hraní s kapelou je super a nabíjí mě energií, sólové hraní má určité kouzlo, které hraní s kapelou nemá. Za těch sedm let, co jsem Xindlem X, jsem zatím nepřišel na to, co mě baví víc. I proto se jako klíště držím obou variant. A přišlo mi správné, aby obě zazněly i na CD.

Na turné budete vyjíždět také ve dvou podobách?

Přesně tak. Teď vyrážím na písničkářské turné po jednadvaceti malých klubech po Česku a Slovensku s názvem Čecháček s kytarou na turné. Na podzim chystáme tři velké koncerty s kapelou, hosty a projekcemi v Praze, Brně a Ostravě.

Budou koncerty jarního písničkářského turné intimnější?

Intimnější budou – ale tím nemyslím, že to bude něco tichého a pomalého. Budou to prostě koncerty takříkajíc víc nablízko. Proto se je také snažíme dělat spíš v menších klubech, abychom si byli s posluchači blíž. Ale intimnější neznamená, že to nebude pořádnej rokenrol.

Chystáte na toto akustické turné něco speciálního?

Věřím, že dobré koncerty dělají dobré písničky, ne pyrotechnické efekty. A nových písniček přivezu spoustu. Kromě písní, které už znáte, zahraju v předpremiéře většinu repertoáru z nové desky Čecháček Made, která vyjde v dubnu.

Píšete pro sebe, nebo pro fanoušky?

Píšu písničky tak, aby se líbily mně. Nemá smysl ohlížet se na to, co se líbí někomu jinému. Co fanoušek, to názor. Nejde napsat píseň, která se bude líbit všem. Proto píšu tak, aby se to líbilo mně, a věřím, že když bude píseň upřímná, svého posluchače si najde.

Tagy: ,