ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16311 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vypsaná fixa: Věděli jsme, že je to album na rozloučenou

0 jsk 21.2.2014

Skupina Vypsaná fixa hlásí hotovo. V pražském studiu Jámor pod dohledem producenta Ondřeje Ježka dokončila nahrávání svého nového alba. Vyjde 7. března, bude se jmenovat Krásný smutný den a je to zřejmě poslední album, na kterém jako člen kapely účinkoval baskytarista Mejn.

Právě v ten samý den kapela v Litomyšli zahájí své koncertní turné. Na otázky odpověděl zpěvák a kytarista Márdi.

V čem je nové album jiné než ta předešlá?

Nahráli jsme tři desky s Petrem Fialou a tři desky s Dušanem Neuwerthem. Dlouho jsme se tedy dohadovali, co dál. Nabízelo se, že bychom mohli začít novou trilogii s jiným producentem. V šatně na koncertě v Nitře pak někdo nadhodil, že bychom mohli nové album nahrát s Ondrou Ježkem, se kterým jsme už dělali na minilabu Čtyři slunce. Po rok a půl trvajících hádkách a diskuzích jsme se konečně shodli na tom, že oslovíme jeho.

A pokud jde o hudbu?

Změna na postu producenta s tím souvisí. Základy jsme nahrávali dohromady naživo. Hodně jsme předtím zkoušeli a ve studiu jsme je nahráli v podstatě za jeden den. V některých nových písničkách pak jsou neobvyklé nástroje, například xylofon nebo pozoun.

Album se jmenuje Krásný smutný den. Proč?

Člověk nikdy neví, co bude. Název souvisí i s naší situací. A také je na desce písnička, která se tak jmenuje.

S jakou situací název souvisí?

S odchodem baskytaristy Mejna. Loni v listopadu na turné s Visacím zámkem nám řekl, že končí. Nebyl to ten typ odchodu, kdy člověk vystoupí z dodávky a zabouchne za sebou dveře. Přesto to pro nás byla docela rána. Mejn se ale rozhodl žít jiný život. Nejdřív přišel šok, pak jsme to dlouho řešili, potom jsme o tom diskutovali a nakonec jsme se rozhodli, že vypíšeme konkurz. Mejn s námi ale novou desku nahrával. Je to vlastně album na rozloučenou s ním. Proto jsme přišli do studia a s vědomím toho, že je to naposledy, jsme si to užili. Bylo to asi naše nejpříjemnější nahrávání.

Kdo Mejna nahradí?

Byli jsme s ním dvanáct let, byli jsme na sebe zvyklí, takže to je těžké. Vytvořili jsme emailovou schránku, na kterou mohou muzikanti posílat své nabídky. Protože jsme ale makali na desce, nebyli jsme zatím schopni nikoho vybrat. Požádali jsme Aleše Zenkla, který jinak hraje v kapele Michala Hrůzy, jestli by s námi neodehrál nadcházející turné. Má tři měsíce volné, a tak souhlasil. V minulosti už s námi hrál – když si Mejn zlomil ruku. Tenkrát se koncertní repertoár naučil za hodinu a teď to také lehce zvládl. Výběr nového baskytaristy jsme tedy zatím odložili. Potřebujeme na něj více času. Zatím nikoho nemáme. Snad se někdo objeví. Chtěli bychom být kompletní před začátkem festivalové sezóny.

Jaké jsou nové písničky z tvého pohledu?

Podle mě je to živá a energická deska. Snažili jsme se na ní zachytit naše živé hraní. Myslím také, že je dost pestrá. Jsou na ní například jedny z nejtvrdších písní, které jsme kdy nahráli. Třeba Karma je Mike Tyson. Myslím si, že to album potěší i fanoušky, kteří mají nejraději naše první desky. Zaslouží si to.

Vymyká se některá z nových skladeb dosavadnímu zvuku Vypsané fixy?

Řekl bych, že první singl Krásný smutný den. Je to takový swing, legrace, do které producent Ondra Ježek nahrál pozoun.