ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28235 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

UDG: Kdybychom se nehádali, byli bychom mimozemšťané

0 jsk 8.1.2013

Loni v říjnu se na trhu objevilo v pořadí čtvrté album skupiny UDG. Dostalo název Akrobat, podle písničky, ve které hostuje rapper Ota Klempíř. K některým skladbám na novince více prozrazuje bubeník Jugi.

Vaše nové album produkoval Armin Effenberger. Proč jste si ho vybrali?

Ze dvou důvodů. Nejdřív jsme slyšeli nahrávky, na nichž pracoval. Zaujala nás zejména ta, kterou udělal s kapelou Tommy Indian, bývalými No Heroes. Překrásně jim zprodukoval album. Na české poměry zní světově, člověk by ani neřekl, že poslouchá skupinu z Berouna. Potom jsme s ním nahráli zkušební písničku. Při její realizaci nás přesvědčil, že do společné práce bude zasahovat, bude nám pomáhat a celý projekt vezme za svůj. Po nahrání skladby bylo cítit, že s námi nejenom dělat chce, ale ví, čeho chce dosáhnout. V tom jsme se navíc shodli.

Na albu je písnička Akrobat, ve které jako host rapuje Ota Klempíř ze skupiny J.A.R. Je současně šikovný textař. Prosadil se tak i v té skladbě?

Text byl hotový dříve, než jsme ho oslovili. On ho nazpíval s tím, že si řekl o jednu až dvě změny týkající se frázování. Udělali jsme je přímo ve studiu při natáčení.

Kdo napsal francouzskou část textu v písničce Étoile, ve které hostuje Iva Frühlingová?

Hlavní nástřel udělala Vanda Choko, zpěvačka skupiny Cartonnage, jejímž členem je i Effenberger. Já to malinko upravil, dopsal jsem českou část textu. Iva si text nakonec ještě trošku přetvořila, protože v něm byly pasáže, se kterými se neztotožňovala. Ze všech tří spolupracovníků na francouzské části textu je Iva ta, která má mluvenou a zpívanou francouzštinu v praxi nejvíce naposlouchanou.

Tuto písničku prý měla původně zpívat Vanda Choco.

To je pravda. Když ale mělo dojít k nahrávání, přišla o hlas.

Třetím hostem je zpěvačka Bára ze skupiny Bags. Mám pocit, že výběr hostů na desku mohl být trochu důslednější a nahrávat s vámi mohli – při vší úctě ke všem zúčastněným – zajímavější lidé.

S tím souhlasím. Bohužel se nám ale nepodařilo domluvit se se všemi, s nimiž jsme zamýšleli. Oslovili jsme třeba Tomáše Kluse. Řekl nám ale, že by byl nerad, aby bylo takříkajíc překlusováno, čemuž při aktuální mánii kolem něho naprosto rozumíme a respektujeme to. Chtěli jsme rovněž nazpívat duet s Celeste Buckingham, ale s ní jsme se nedomluvili proto, že žije v Americe a my její hostování začali řešit dost pozdě. Na druhou stranu jsme nechtěli hledat vyloženě velké jméno jenom kvůli tomu, abychom jeho prostřednictvím přitáhli k desce pozornost. Chtěli jsme, aby na ní byli buď lidé, kteří s námi nějak souvisejí, anebo se do písniček hodí.

Například s nápadem oslovit Oto Klempíře přišel producent. Chtěl, aby pasáž v písničce Akrobat zazpíval někdo, kdo má temný hlas a umí rapovat. Ivu jsme pozvali proto, že se známe a také nám přišlo dobré zopakovat tradici poslední písně na desce ve francouzštině. Bags nazpívali duet s naším zpěvákem Petrem, a tak jsme udělali takovou výměnu.

Myslíš si, že by některá z jedenácti písniček na desce nemusela být?

Všechny naše písně procházejí dost tvrdým filtrováním. Na desku jsme složili jedenáct věcí. Předtím jsme o nich diskutovali, hádali jsme se nad nimi, vylepšovali jsme je a všechny jsme je nakonec dotáhli do tvaru, se kterým jsme spokojeni. Měli jsme to tak u každé desky. O písničkách se hádáme už v průběhu jejich vzniku. Děláme třeba dvě hodiny na nějakém motivu, ze kterého by mohla vzniknout nová skladba. Pak od toho třeba ale odejdeme, protože se nám na něm něco nezdá, a ani přesně nevíme, co to je. Nemůžu tedy říct, že bych nějakou skladbu z desky vyřadil. Deska je podle mě kompaktní a každá věc na ní má své místo.

O čem se v kapele hádáte?

Třeba o tom, na kterém motivu budeme zrovna pracovat, když jich máme připravených několik. Myslím ale, že na hudbu máme všichni velmi podobné názory. Myslím si také, že naše hádky nejčastěji pramení z toho, že spolu trávíme spoustu času. Když sečteme dobu práce ve zkušebně, ve studiu, na koncertech a při propagaci alba, strávili jsme spolu loni v intenzivní kooperaci sto osmdesát dní z tří set šedesáti pěti v roce. To už se pak vždycky nějaký důvod k hádce najde. Myslím, že je to ale přirozené. Kdybychom se nehádali, byli bychom asi mimozemšťané.

Vyrazíte letos na turné?

Chystáme se na česko-slovenské turné s kapelou Smola a hrušky. Vyrazíme na začátku února a na koncertech budeme do poloviny dubna.