ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4916 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tricky: Vždy nepředvídatelný

0 Redakce 26.10.2008

Démonický hudebník, zpěvák a producent Tricky, má už od časů Massive Attack pověst toxického bouřliváka, agresivního bad boye, který své astmaticky, temně zlověstné vidění světa vkládá do znepokojující hudby na pomezí hip-hopu, rocku, elektroniky, soulu, dubu a všemožných experimentů.  Od svého grandiózního debutu Maxinquaye, vrcholně paranoidního Pre-Millennium Tension, po otevřenost Vulnerable, přichází Tricky s velmi podařeným albem Knowle West Boy.

Toto album s konceptem pocty rodné čtvrti, kde umělec vyrůstal, je kolekcí velmi dobře napsaných písní oscilujících někde mezi punkem, reggae, špinavým funkem, popem, hip-hopem a dokonce i hard rockem. I přes komplexnost je vše konzistentní. Naživo se o tom můžete přesvědčit 24. listopadu v pražské Roxy, kde Tricky vystoupí v plné parádě.

Tricky je na telefonu. Působí velmi mile, ukecaně, kamarádsky a uvolněně. Příčinou nalezené psychické rovnováhy by údajně měla být vyléčená žaludeční nemoc, která vyvolávala u umělce prudké změny nálad a agresivní až psychotické výbuchy vzteku. Vše už je naštěstí v pořádku.

Gratuluji k nové desce. Vypadá to, že jste zařadil mezi kultovní umělce. Co se nemusí starat o aktuální styly, marketing a mají uměleckou svobodu a své odanné publikum. Jako třeba Sonic Youth nebo Tom Waits…

Jasně! Je to skvělý a přesně tohle jsem vždycky chtěl. Založil jsem s Chrisem Blackwellem náš label Brown Punk (Chris Blackwell je zakladatel Island Records a velký popularizátor reggea a umělců jako Tom Waits, U2 nebo Bob Marley. Jejich společný label Brown Punk k propagaci vytvořil fiktivní dokument, kde vystupují místní umělci jako The Gospel,The Dirty nebo First Blood. Vše je zde: www.brownpunk.tv – poz.autor) a mám totální volnost a žádné tlaky. Je to skvělé. Ale k umělcům jako jsou Sonics nebo Tom Waits… Mám pocit, že ještě pořád nehraji ve stejné divizi. Rád bych napsal tak skvělé věci jako oni, ale mám pořád před sebou hodně práce.

Bylo pro vás velmi nepříjemné být v 90. letech v reflektoru slávy s Masive Attack a poté s vašimi sólovkami?

Bylo to strašný. Mě sláva a všechno kolem hrozně znervózňuje. Je to fakt nepříjemný. Když jsme začínali s Massive, tak jsme rapovali na ulici. Zadarmo a ani nás nenapadlo, že by někdy nějaké peníze mohly být. Pak přišla sláva a všechny problémy s tím spojené. Pak to bylo jak chodit do práce. Opruz.


Tricky: Broken Homes (s P.J. Harvey)

Pořád žijete v New Yorku?

Jasně a miluju to tam. Mám tam spoustu kamarádů, staří parťáci za mnou občas přijedou. Je to tam skvělý. Ale celkem drahý…Los Angeles mě třeba moc nebere. Kámo, hele, kolik stojí normální byt v Praze?

Dražší, než v Berlíně. Pomalu stejně jako v Brooklynu, ale levnější než v Moskvě. Všechno je nějaké drahé a platy tomu neodpovídají. Z mého pohledu…

Kurva. Jak říkám všechno je šílený. Víš, viděl jsem věci…Neměl bych o tom mluvit, ale…Normálně tě teďka vytáhnou z auta, když stojíš na červený, celého tě oberou, vymlátěj, hoděj do pangejtu a káru zabavěj. Někdy je ještě šílenější než to všechno, nad tím zavírat oči.

Slyšel jsem, že jste bydlel, nebo pořád bydlíte se svou dcerou v domě někde u lesa v okolí NYC…

Jo, na kraji New Jersey (Smích). Tam to je blízko lesů. Dceři se tam líbilo a mě taky, protože, tam byla příroda a dítě se mohlo vyblbnout. Navíc mě nikdo neotravoval. Ale je to divočina. Přírodní vibrace a tak. Je to blízko toho co jsem a co miluju. Tahle divočina a ty šílený zvuky co vycházej z lesa. (Smích) Ale město má svoje. Přeci jenom jsem kluk z města. (Zakuckání) Promiň, ale právě jím kuře.

Nechte si chutnat. Musíte mít hrozně moc nepoužitého materiálu…

Hodně, opravdu hodně. Jenom pro Knowle West Boy jsem vybíral z věcí, co by stačili tak na tři solidní alba. Ale vždycky je pro mě zajímavější udělat něco nového.

Údajně existuje studiová session co jste nahrával s Iggy Popem. Nedávno se nechal slyšet, že by ho ty nahrávky celkem zajímali…

Jo něco takovýho říká. Hele, on za mnou přišel a chtěl něco dělat. Já ho respektuju, otevřel jsem mu náruč a uvítal ho s veškerou mojí láskou. Nahrávali jsme. Nic jsem nedodělal. Nějak mě to nebralo. Ani nevím, kde to je. A mezi náma je mi to vcelku jedno.

Navíc by ta spolupráce byla zajisté úžasně marketovaná. „Starý a mladý divousové na jedné desce!“ Trochu moc.

Jasně, blbost. To mě nebere. Moc předvídatelné.


Tricky: Council Estate

Na vašich stránkách je flyer podporující Baracka Obamu…

Na jakých stránkách? To budou fanoušci. Obecně nevěřím politikům. Jasně, Obama vypadá v dnešní šílené době jako nejschůdnější možnost. Zamlouvá se mi, ale nebudu se za něj nějak veřejně angažovat. Nemám rád, když muzikanti hrají na předvolebních mítincích. To je celkem o držku. Nikdy nevíš, jakým směrem se pak vše bude vyvíjet. (Smích)

Co říkáte na současnou hudební scénu? Jsou nějaké kapely nebo umělci co vás zajímají?

Hrozně nerad to říkám, ale nic mě nezaujalo. Současný Hip-Hop a R&B je to nejhorší. Všechno příšerný. Tuhle jsem jel v autě, přemohl jsem se a pustil si rádio, abych věděl co se děje. Hrozný. A to mají být ty nejlepší kapely dneška? Takže teď se všichni češou na kastrol? Hudebně se vykrádá ve velkým Robert Smith, Lou Reed, Ian Curtis nebo The Specials. Nic nového a vzrušujícího. Žádné osobnosti a přitom o tom to všechno je. Žádná nová Polly (P.J. Harvey –poz. autor) nebo hip-hopová osobnost. Je to frustrující.

Čím myslíte, že to je?

Dobou. Určitě tu někde musí být kreativní mladí lidé, ale tak jak je business nastavenej, jim nedává silný hlas. Občas se někdo zajímavý objeví, ale zmizí stejně rychle, jako se objevil. Škoda. A je to i tím, že když sedí celej den před počítačem, nemaj moc co říct. Bez zkušenosti se nedá dělat hudba a psát texty. Nemůžeš si vytvořit osobnost jen tím, že surfuješ celý dny na internetu. Důležitý je jít ven a konfrontovat se s lidmi. Jinak není touha a očekávání.


Tricky: Puppy Toy Live

Jaké máte plány do budoucna?

Chtěl bych natočit letní album. Plné slunce. Ne nějak programově pozitivní. Ale letní. Víš, co myslím, jako když jedeš s kamarády na pláž. Taky by chtěl více produkovat. Nevadilo by mi být ve stínu. Vždycky jsem se viděl víc jako producent než jako performer.

TOM KOMÁREK