ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5933 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tomáš Klus a Jiří Kučerovský: Nové písničky budou živější

0 jsk 19.6.2013

Tomáš Klus vyjíždí na turné nazvané Konečně venku. Začne 30. června na zámku Sychrov a skončí 16. srpna v Třeboni. Doprovázet ho bude jeho Cílová skupina, ve které jsou kytarista a zpěvák Jiří Kučerovský, kontrabasista Jan Lstibůrek a hráč na cajon Petr Škoda. Hrát budou samozřejmě i na několika letních festivalech.

Čím bude turné Konečně venku specifické?

Kučerovský: Koncerty se budou konat pod širým nebem a ve všech případech půjde o naše samostatná vystoupení, nikoli o festivaly. Tam budeme hrát také, ale představíme na nich sety, které budou podstatně kratší. Myslíme si, že venkovní koncerty jsou pro nás ideální. Také jsme pro ně dali našim fanouškům vybrat ze všech písniček, které máme v repertoáru.

Klus: Playlist si vytvoří sami. Svým hlasováním na našich internetových stránkách mohou zvolit písně, které chtějí slyšet. My se je naučíme a zahrajeme. Předpokládám totiž, že dojde i na písničky z první desky, které jsme dlouho nehráli.

Kučerovský: Některé jsme dokonce pro jistotu do nabídky, ze které lidé mohou vybírat, ani nenapsali. Naši fanoušci nám je ale připomněli, a tak jsme je museli dopsat.

Klus: Jsem trochu ve stresu z toho, že se budu muset učit své vlastní písničky.

Jaký máte vztah ke koncertům na festivalech, na které také v létě míříte?

Klus: Před lety, když jsme na nich začínali, se konala naše vystoupení velmi brzy. Byla to spíš divadelní představení než koncerty. Pod pódiem bylo málo lidí, a my je buď znali osobně či od pohledu, nebo jsme se s nimi během vystoupení seznámili. Bylo v tom víc improvizace než hraní. Jediný rozdíl mezi námi a diváky byl v tom, že my byli na pódiu. Věřím, že jsme si tehdy udělali dobrou základnu k tomu, abychom později nemuseli nikoho přesvědčovat, že nás k lepším časům začátků našich vystoupení na festivalech nikdo protekčně nedotlačil. Když ale teď hrajeme v hlavních časech pro desetitisíce lidí, někdy cítím, že je to už trochu nad mé síly…

Proč?

Klus: Je to příliš moc lidí na hudbu, kterou děláme, i nástroje, se kterými to děláme. Nejspokojenější jsem na festivalech typu Hrady.cz, kde je lidí tak akorát a prostředí pořád ještě nasvědčuje tomu, že je to folk. Líbilo by se mi hrát jen na takových akcích. Samozřejmě je pro muzikanta skvělé, když může hrát pro davy lidí a cítí z nich energii. Otázkou je, jestli jim to může vrátit. Já toho asi nejsem tak docela schopen.

Kučerovský: Velké prostory a mraky lidí nám prostě moc nesvědčí. Nemůžeme však takové akce odmítnout. Představ si, že bychom pořadatelům řekli, že u nich nebudeme hrát, protože tam chodí moc lidí. To bychom byli za úplné idioty…

Je tedy vaše příprava na festivalová vystoupení v něčem specifická?

Klus: Do playlistu řadíme písničky, které diváky neuspí. Jsou ve svižnějším tempu, protože lidé na festivalech jsou naladěni na to, že jsou neustále v pohybu a kolem nich se také pořád něco děje. Tenhle náš malý problém se ale zřejmě změní s vydáním nové desky. Písničky na ní budou totiž trochu jiné, než na jaké byli naši fanoušci zvyklí. Budou zřejmě živější. I když je otázka, jak je zaranžujeme…

Vznikají jinak než dosud?

Klus: Vznikají při jamech. Po koncertech si sedneme v hotelu na pokoj, začneme jamovat a písničky nám z toho začnou pomalu růst. Vytvářejí se jako na hrnčířském kruhu. Navíc je jisté, že Jirka Kučerovský bude na nové desce v několika písních spoluautorem. Dosud bylo autorství pouze mou záležitostí.

Kolik nových písniček budete v létě hrát?

Klus: Tři už jsou stabilní součástí playlistu. Víc jich přidávat nechceme. Rádi bychom je představili až na desce.

Turné Konečně venku:
30. 6. Sychrov
3. 7. Hranice na Moravě
4. 7. Znojmo
12. 7. Loděnice
26. 7. Ostrov u Karlových Varů
1. 8. Dolní Lomná
16. 8. Třeboň