ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4762 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Suede: Je snadné si omylem vzít do televize špatné tričko

0 Šárka Hellerová 11.11.2013

Britská skupina Suede vznikla v roce 1989 a v následujících letech se dostala na špičku domácí britpopové scény. V roce 2003 se rozpadla, aby se po sedmi letech znovu vrátila. V sobotu 16. listopadu přijede koncertovat do pražské Lucerny. Na otázky odpovídá zpěvák Brett Anderson.

Váš bubeník prý s oblibou sbírá všechny ceny, které jste kdy získali, i články o Suede. Vy nic takového neschraňujete?

Ne, to mě nebere. Já si uchovávám jenom pěkné vzpomínky. Nepotřebuji žádné články, ani nic podobného, aby mi všechny ty skvělé zážitky zůstaly v paměti.

V pořadu BBC Breakfast jste se podivil nad oblečením, které jste v začátcích kariéry nosil. Jedno tričko jste označil za chybu. Měl jste někdy podobný pocit v souvislosti s vaší hudbou?

Ne. Vůbec. Vlastně si myslím, že naše první album bylo dost dobré. Je to fantastická nahrávka, naše rané písničky jsou skvělé. Dokonce mám pocit, že se časem stávají ještě lepšími. Je snadné si omylem vzít do televize špatné tričko, ale zhodnocením napsané písničky strávíte před jejím zveřejněním o dost víc času.

Chyběla vám vaše kapela během desetileté pauzy?

Jistě, docela dost. Natáčel jsem vlastní alba, což mě hodně naučilo a celkem i bavilo, ale popravdě řečeno je to trochu osamělý zážitek. Chybělo mi přátelství, které prožíváte v kapele. Jako sólový umělec jste mnohem obratnější. Můžete si dělat, co vás napadne. Kapela je daleko větší zvíře.

Vaše podzimní turné začínalo v Asii. Jaké to mělo důvody?

Žádný význam za tím nehledejte, jenom to tak prostě vyšlo. Je to jen z čistě praktických důvodů.

I když je svět čím dál globalizovanější, jsou kultury zemí, jako je třeba Čína nebo Japonsko, odlišné. Co pro vás jako pro hudebníka znamená přijetí v tak geograficky i kulturně vzdálených zemích?

Myslím, že víc než Japonsko, je nám stále cizí právě Čína. Japonsko se v posledních desetiletích Západu hodně blíží. Tokio jede v hodně podobném rytmu jako třeba Londýn. Nicméně když jsme byli poprvé v Číně, krátce po přelomu tisíciletí, přišli na náš koncert lidé, kteří nikdy předtím nic podobného neviděli. A mělo to docela velkou odezvu. Je hezké vidět, že se nám po deseti letech v Číně docela daří. Tamní trh se západní hudbě už velmi otevřel. Fanoušci to oceňují a jsou nám i po letech věrní. Když uspějete v jiné kultuře, je to milé, vypovídá to o univerzální moci hudby. Vždycky pro mě bylo celkem důležité, aby Suede prorazili i za hranicemi Británie. Brzy se nám dařilo i v Evropě a dál. Neviděl jsem smysl v tom zůstávat jen doma.

Ještě jedna věc. Souhlasíte s tím, že pokud by o vás byl natočen film, měl by vás rozhodně hrát britský herec Bill Nighy? Protože podle mě je to jasné, máte podobné rysy, nikdo jiný by vás lépe neztvárnil.

Opravdu? Tak to už tak asi opravdu bude. Protože i moje žena si myslí, že jsem mu podobný. Říká to, když si nasadím brýle, které nosím při řízení.