ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5132 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Portless: Promazali jsme soukolí, v němž byl dlouhou dobu písek

0 jsk 16.10.2013

Skupina Portless vydala minulý pátek debutové album. Jmenuje se New Ride a přináší deset skladeb. Kapelu tvoří zpěvák Kryštof Michal, kytarista René Rypar, baskytarista Jan Daliba a bubeník Zbyněk Raušer.

Co jste si plánovali poté, kdy jste vy čtyři odešli od Support Lesbiens?

Michal: Měli jsme jediný cíl. Chtěli jsme mít možnost hodit všechno, co bylo předtím, za hlavu a pokusit se hrát tak, jak jsme cítili, že by nás to bavilo. Už se nechceme vracet do minulosti. Jedna kapitola je uzavřená a my začínáme novou jízdu.

Je dobré, že na koncertech hrají Portless i Support Lesbiens některé písničky stejné?

Michal: Autorský zákon to neřeší, takže na pódium může vylézt jakákoli kapela a hrát, co chce. Řeší jen to, že po koncertě musí účinkující napsat, jaké písničky hráli, a odeslat seznam Ochrannému svazu autorskému. Ten pak poplatek od pořadatele rozdělí autorům hudby, která zazněla. My se snažíme hrát na našich koncertech písničky, které jsme sami napsali. Neříkám, že se to týká všech, ale je jich většina.

V čem přesně je ve vašich nových skladbách ta radost, o níž jste mluvili?

Michal: To se těžko popisuje. Je to v podstatě jako když promažete a vyčistíte soukolí, ve kterém byl dlouhou dobu písek.
Daliba: První slovo, které mě po tvé otázce napadlo, byla svoboda. Album, které jsme vydali, není žánrově vystředěné a podle mě je na něm poměrně syrový materiál, který drží pohromadě.
Michal: Příští deska může být klidně ještě tvrdší.

Na albu je i písnička New Ride, kterou jste napsali na zakázku pro reklamu na automobil Škoda… V ní jste nekalkulovali?

Michal: To bylo trochu zvláštní. Pracovali jsme zrovna s prvními hudebními nápady pro Portless a do toho přišla nabídka, abychom se zúčastnili tendru na novou písničku do reklamy pro škodovku. Vyrobili jsme tedy část skladby podle zadání a pak jsme se střetli s několika dalšími zahraničními kapelami o to, který motiv si klient vybere. Řízením osudu jsme vyhráli, což pro nás bylo obrovské nakopnutí k další práci. Je pravda, že jsme tu skladbu psali na zakázku a tím pádem jsme museli trochu kalkulovat. Klient nakonec chtěl, abychom základní krátký motiv dopsali na celou písničku. No a nám se vzniklá věc tak líbila, že jsme ji zařadili do repertoáru a teď i na desku. Byla to úplně první dokončená písnička Portless.

Co ostatní skladby?

Michal: New Ride byla naše první pecka, protože byla jako první otextovaná. Je ale pravda, že nějakou dobu předtím, když už bylo jasné, že vznikne nová kapela, jsme odjeli na horskou chatu, vzali s sebou nástroje a dělali jsme na prvních nápadech. Kromě jiného tehdy vznikl základ pro aktuální singl Dream A Dream nebo písničku Hero. Byly to v tu chvíli hudební nápady, které nebyly doaranžované ani otextované.

Proč se deska jmenuje New Ride?

Michal: I když s kluky vystupujeme už nějaký ten pátek, je toho pro nás teď hodně nového. Za necelý rok jsme stihli dost věcí, které v lednu odstartovala skladba New Ride. Bylo nám už tenkrát jasné, že deska ponese její název.

Na desce je deset písniček. Je to všechno, co momentálně kapela má?

Michal: Máme k dispozici víc písniček, ale řekli jsme si, že těchto deset vytváří album. Proto jsme s ostatními nepracovali, což samozřejmě neznamená, že se k nim někdy nemůžeme vrátit.