ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29249 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pavel Kříž: Postava Hitlera? Mám čisté svědomí

0 Redakce 3.2.2016

Herec Pavel Kříž přijal roli Adolfa Hitlera v životopisném dramatu Lída Baarová z dílny režiséra Filipa Renče. Jeho výkon jedni chválí, druzí kritizují. Herec hovoří i o tom, jakou pozici má podle něho česká kritika.

Měl jste od začátku jasnou představu, jak Hitlera ztvárníte?

Snažil jsem se ho hrát co nejvíce proti jakékoli parodii, ale pořád s tou jeho excentričností. Najít tu hranici pro mě bylo těžké. Někdo si myslí, že se to povedlo, jiný že ne. To je v pořádku. Udělal jsem, co bylo v mých silách a mám čisté svědomí.

Jak jste vnímal kritiku své práce, která se po premiéře dostavila?

Kritiky mě nemrzí. Každý na ně má právo. Děláme to přece pro lidi. Co se týče filmové kritiky, nemám žádný přehled. Před lety jsem je poctivě četl, a to nejen ty na filmy, ve kterých jsem účinkoval. Pak jsem zjistil, že se v naprosté většině případů můj názor s názorem kritika rozchází. Tím chci říct, že filmy, které se líbily jim, mě nezaujaly, a naopak. Dnes je pro mě kritika názor jednoho člověka. A co člověk, to názor. To je vše.

Film je ale divácky velice úspěšný. Jak si to vysvětlujete?

Překvapilo mě, jak nepatrný mají v Česku kritici vliv na diváka. Zdá se, že lidé jejich názory ignorují, což je zvláštní fenomén. Pokud napíše kritik zdrcující recenzi v Kanadě třeba na premiéru divadelní hry, může to být pro produkci polibek smrti. V České republice to neznamená vůbec nic. Bylo by zajímavé zjistit, proč tomu tak je. A také by mě zajímalo, pro koho ti lide vlastně píšou, když jsou divákům lhostejní? Pro tvůrce? Nebo sami pro sebe? Nevím, na to by musel odpovědět někdo jiný. Největší problém kritiky je podle mého názoru ten nevyvážený vztah, který má s tvůrci. Řeknu to takhle: fundovaná kritika je důležitá a může pomoct, ale filmaři bez ní mohou tvořit dál. Kritik je ovšem na tvůrcích závislý. Pokud nic nevznikne, je bez práce. My tedy bez nich existovat můžeme, ale oni bez nás ne. Taková nerovnováha je samozřejmě špatná a to v čemkoli.

Na váš výkon dokonce vznikla parodie. Viděl jste ji?

Pokud myslíte video s Hitlerem, poslal mi to Jirka Strach a mě to moc pobavilo. Nevím, kdo to udělal, ale je to velmi vtipné. Povedlo se to.

Hitler se dozvídá, že ho v Lídě Baarové hraje Pavel Kříž:

https://www.youtube.com/watch?v=8st6gnmBwwQ