ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10621 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

MGMT: Máme štěstí na úžasné lidi

0 Šárka Hellerová 26.6.2014

Jednou z hvězd letošního festivalu Colours of Ostrava, který se uskuteční v severomoravské metropoli od 17. do 20. července, bude americká alternativně poprocková kapela MGMT. Na otázky odpověděl její klávesista a zpěvák Benjamin Goldwasser.

Když jste v roce 2008 vydali svou první nahrávku Oracular Spectalur, hudební publicisté psali, že od vás hodně očekávají. Bylo těžké se s takovou situací vyrovnat?

Celkem ano, protože jsme neočekávali, že přijde takový úspěch. Chvíli trvalo, než jsme nové situaci navykli. Dřív jsme si hudbu dělali sami pro sebe, po tom albu nám ale najednou přinášela mnoho pozornosti. Největší změna však byla, že jsme se mohli muzikou začít zabývat na plný úvazek, což před tím nešlo.

V jednom rozhovoru jste se svěřili, že pro vás není snadné kritické reakce přijímat.

Myslím, že máme jako kapela štěstí na úžasné lidi, kteří když přijdou na koncert, nechtějí slyšet jenom hity, ale i různé rarity. Mile mě překvapuje, že často znají slova všech písní. Jiné je to na festivalech, kde jsou diváci kvůli více kapelám a zaujmete je především singly. Není pro nás snadné přijímat kritické reakce médií, protože je to něco, na co nejsme z dřívějška zvyklí. Někteří autoři navíc umí být poměrně příkří. Ale vlastně nás to nijak zvlášť nezajímá.

Také jste si posteskli, že při turné k druhému albu Congratulations jstemuseli svou hudbu často obhajovat.

Podle mě to bylo tím, že jsme se z nějakého důvodu etablovali jako pop music a měli jsme přesah i do mainstreamových kruhů. Jestli je naše hudba dost dobrá lidé usuzovali podle toho, zda se jim na ni dobře tancuje a jestli se můžou hned sborově přidat k refrénu. Najednou byl zájem o to, aby se melodie opakovala. Ne veškerá dobrá hudba ale musí splňovat tato kritéria. Některá hudba je rafinovanější a potřebuje čas, aby ve vás rezonovala. Myslím, že nejhlasitější výtky směřovaly právě k tomu, že bychom se měli držet prostého popu. To jsme ale od začátku neměly v úmyslu.

Vaše videoklipy mají často téměř hororový nádech. Proč?

Nevím, asi je to tím, že podle nás má takový nádech i většina naší hudby. Zneklidňující. I když zní často vesele, texty bývají ponuré. V poslední době jsme se nechali inspirovat autory hororů a sci-fi, třeba Johnem Carpenterem nebo Davidem Cronenbergem. Z nějakého důvodu nás baví lehce hororová stylizace.

MGMT – Kids:

MGMT – Electric Feel: