ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13921 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lucie Bílá: Petr Malásek hraje s obrovským citem

0 Redakce 14.5.2014

Zpěvačka Lucie Bílá vydala nedávno své nové album Recitál. Je na něm studiový záznam jejího vystoupení s klavíristou Petrem Maláskem. Při té příležitosti odpověděla na několik otázek.

Název desky je přiléhavý, jen váš hlas a piano. Hledal se dlouho, nebo byl na světě hned?

Chtěla jsem, aby název hned posluchače navedl, co na albu najdou. Je to studiový záznam našeho společného koncertu s klavíristou a skladatelem Petrem Maláskem. Jezdíme s ním po celé zemi a během několika let jsme jej vypilovali k určité dokonalosti. Dlouho jsem si přála takové album vydat, ale správný čas přišel až teď.

Jak vznikal repertoár alba, do jaké míry jste se na něm podílela vy a do jaké Petr Malásek?

Petr je můj letitý kamarád, neumím si už své představení bez něj představit. Jsme tak sehraní, že už víme, co každý z nás cítí a potřebuje. Vzájemně se inspirujeme, provokujeme, ale jistíme si i záda. Základ koncertu tvoří klenoty nasbírané na cestě mé kariéry a Petr jim dal pořadí a své aranže. Především vše hraje s takovým citem, že se mi pak zpívá samo.

Na albu vzpomínáte na některé muzikanty a básníky, kteří už mezi námi nejsou. Třeba Karla Svobodu či Pavla Vrbu. Jejich písně vás už asi budou provázet navždy, je to tak?

Měla jsem to štěstí potkat se s Karlem Svobodou, a přesto, že jen u jedné písničky, zato tak veliké, že s ní už léta začínám či končím své koncerty. Je to píseň Jsi můj pán. S Pavlem Vrbou jsem měla už větší příležitosti. Natočili jsme spolu nádherné věci, celé vánoční album a naposledy i album MODI.

Modi je i báseň, kterou nám dal Pavel Vrba jen jako že náhodou a Petr Malásek na ni napsal takovou hudbu, že když jsem slyšela jím nazpívaný demosnímek, tak jsem celou dobu brečela. Je to nejsilnější šanson mého repertoáru. Některá setkání jsou prostě zásadní.

Jediná písnička, která na desce nezní s českým textem, je Summertime. Proč?

Zpívám jen česky, ale v tomto případě jsem udělala výjimku. Jde o takovou hlasovou akrobacii, že by mi v češtině prostě neprošla. Český jazyk je nádherný a malebný, ale v hudbě se po ní někdy skáče jako po schodech.

Desku s názvem Recitál vydala před lety Hana Hegerová. Myslela jste při práci na albu i na ni?

Hana Hegerová je neuvěřitelná dáma. Stačí jen, aby přišla na jeviště a zadívala se do dálky, a máte pocit, že už nikoho většího nepotkáte. Myslím na ni často a vážím si jí.

K novému albu v průběhu letošního jara jedete i koncertní turné se stejnojmenným názvem Recitál. Kdy a kde se na vás mohou diváci těšit v nejbližší době?

Myslím, že nejbližší je Tábor 21. května, Kutná Hora 29. května. Ale s Recitálem jezdíme s Petrem Maláskem stále, stačí se podívat na oficiální stránky www.luciebila.com a každý, kdo bude chtít, najde si po celý rok všechna města, kde se můžeme potkat.