ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5662 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Luboš Pospíšil: Neuškodí říct, kdo je autorem které písně

0 jsk 18.11.2019

Luboš Pospíšil & 5P vydali záznam z nahrávek dvou koncertů v ostravském klubu Parník s názvem LIVE!!! Ostrava. Šestnáct skladeb, jež na album vměstnali, zahrnuje jak Pospíšilovu klasiku, tak novější skladby z posledních tří studiových alb natočených s kapelou 5P. Luboš Pospíšil odpověděl na několik otázek.

Máte rádi živé nahrávky koncertů?

Tolik zkušeností se živými záznamy nemám. Nejsme kapela, která si všechno natáčí, když už, tak spíš pro vnitřní potřeby. Teď ale nazrál čas, a hlavně tu byl tlak našich příznivců, kteří se s živým koncertem ztotožňují. Chtěli ten záznam mít. Tak jsme ho vydali.

Natáčeli jste ostravské koncerty s tím, že z nich vznikne deska?

Ta první nahrávka takhle plánovaná nebyla, tu jsme si pořídili pro sebe. A také pro ostravský klub Parník. Ta druhá už byla cílená, tu jsme vysloveně chtěli použít pro live desku. A když trochu předběhnu události – dělám ještě pro Českou televizi dokument, a do něho se nám bude live nahrávka hodit.

Ovlivnilo nahrávání dramaturgii toho druhého koncertu?

Dramaturgie dlouhodobě krystalizovala. Jsou tam samozřejmě písně, které se nedají přeskočit. Vedle nich se zařazují nové věci, a buď obstojí, nebo ne. Ze druhé strany se zase přidá něco z minulosti, a dá se tomu trošku jiný kabát tak, aby to kapele vyhovovalo. I takové věci pak hrajeme na koncertech a jsou tedy i na desce.

Jsou dnes na vašich koncertech posluchači, kteří chápou muziku jinak, než posluchači třeba před dvaceti lety?

Oslovujeme i některé mladé, ty, kteří tíhnou ke kultuře obecně, a je jedno, k jaké. Starší, kteří nás mají rádi dlouhodobě, na nás chodí pořád, a přicházejí opakovaně, ba pravidelně. Z toho pohledu se tedy naše publikum moc nemění.

Zrovna vaše kapela je skvělým příkladem muzikantského prolínání generací, generačního soužití, které, koneckonců, praktikujete už léta…

Když jsem v roce 2007 dělal rekonstrukci kapely 5P, neměl jsem v plánu tak radikální omlazení. To vzniklo náhodou. Bylo ale brzy jasné, že to byl správný krok. První desku jsme nahráli v době, kdy jsme se ještě ani tak moc neznali. Byl to trošku risk, ale sedli jsme si.

Na vaší nové live nahrávce jsou písničky sesbírané z celé vaší čtyřicetileté kariéry. Současně připomínají spolupracovníky a muzikanty, kteří za tu dobu kapelou 5P prošli.

Řadu z nich, často slavných, z nichž někteří už nejsou mezi námi, připomínáme na koncertech pravidelně. Ono neuškodí říct, kdo je autorem které písně. Lidé to často nevědí.

Jak bolestné je vyřadit z koncertního repertoáru píseň, kterou zpíváte třeba deset nebo i víc let?

U nás vyřazujeme hlavně podle toho, jestli která píseň sedne všem lidem v kapele. To je pro nás nejdůležitější kritérium. Stejné je to i s předělávkami. Zase záleží na tom, jestli nám nová verze vyhovuje nebo nevyhovuje. Některé písničky opustíme, ale k některým se zase po čase vrátíme, a s nimi to pak, možná překvapivě, funguje dobře. Nakonec těch písní je tolik, že na předělávání máme ještě spoustu času. Takže se nic neděje.

Desku jste pokřtili během koncertu v pražském Paláci Akropolis. Jako host a kmotr se tu objevil David Koller. Proč on?

David už s námi některé podobně slavnostní večery, ať šlo o křty nebo jiné příležitosti, absolvoval. Sám jsem s ním spolupracoval ve dvou sestavách, v raných 5P a pak v obnovujícím se Blue Effectu. Máme spolu příjemný vztah. Tak jsme ho pozvali i tentokrát a byla to opět trefa do černého.

(Foto: Zdeněk Hejduk)