ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5433 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kristína: Potěšila by mě i nabídka k nějaké herecké roli

0 Petr Hašek 29.6.2012

Čtyřiadvacetiletá slovenská zpěvačka Kristína (v dokladech má jméno Kristína Peláková) pokřtila ve středu v podvečer v pražském Bontonlandu své v pořadí třetí album Na slnečnej strane světa.

Hudebně se na něm pohybuje v širším spektru vlivů tak, aby o něm mohla s klidem říct, že je pestré.

Vaším dvorním skladatelem je Martin Kavulič, textařem Kamil Peteraj. Znamená to, že se už jako autorka neprosazujete?

Jsem spoluautorka některých písniček. Kdysi jsem psala i texty, ale dnes na ně vzpomínám spíš s úsměvem. Některé byly na prvním albu a já si jich velice vážím. Jsem ráda, že jsem je vůbec napsala. Na tom prvním albu jsem pracovala čtyři roky, což znamená, že jsem na texty měla dost času. Teď spolupracuji s Kamilem Peterajem, který je výborným znalcem lidské duše. Přestala jsem texty psát, protože on je jako jejich autor úžasný a já nemám důvod do toho vstupovat. Ještě na druhé album jsem některé písničky skládala, ale teď už je všechno v režii Martina a Mariána Kavuličových a Kamila Peteraje.

Kamil Peteraj je vynikající a vážený textař. Jak jste se s ním setkala?

Na mém prvním albu je písnička Ešte váham, podle které jsme pojmenovali celou desku. Původní text jsem napsala já, jmenoval se S tebou, ale od jeho vzniku k vydání nahrávky uběhly více než dva roky a já ho už nechtěla zpívat, protože nebyl aktuální. Vydavatel však řekl, že bez té písničky album nevydá, a tak jsme začali hledat pomoc. Přes mail jsme se spojili s Kamilem Peterajem, který nakonec k té písni napsal text. Udělal to bez toho, že by mě kdy viděl. Od té doby je mezi námi správná chemie.

Byla písnička Ešte váham úspěšná?

Po písničce Vráť mi tie hviezdy, coververzi skladby Beaty Dubasové, to byl můj druhý singl. Dodnes ho ještě některá slovenská rádia hrají. Je to krásná písnička, kterou zpívám na koncertech dodnes. Přirostla mi k srdci.

Mezi vámi a Peterajem je rozdíl dobrých čtyřiceti let. Jak je možné, že chápe váš dívčí svět, ze kterého vaše texty jako by přicházely?

Máte pravdu, je mu už pětašedesát. Pořád ale vypadá velmi mladě a především má mladého ducha. Sleduje trendy a má dobře přečtené ženy. Není pro něho problém napsat mi text, a já mu důvěřuju.

Na vašem novém albu se setkává několik hudebních inspirací a stylů. Který je vám nejbližší?

Mám ráda pomalé romantické písně. Také se mi líbí taneční hudba, ale nejvíc inklinuju k pohodovým skladbám, například s nádechem reggae. Ráda se nechávám inspirovat i folklórem. Nové album je v tomto ohledu velmi pestré. Nazvali jsme ho Na slnečné strane světa, podle skladby, ke které mám kvůli její náladě velice vřelý vztah. Má v sobě pro mě těžko popsatelnou emoci.

Je těžké být slovenskou zpěvačkou?

Je to krásná práce, která mě baví, naplňuje a jsem při ní šťastná. Uvědomuju si, že není moc lidí, kteří mají příležitost dělat v životě to, co je baví. Slovensko je ale malá země, takže tamní šoubyznys není moc významný. Člověk musí tvrdě pracovat, aby vůbec oslovil lidi, měl dobré písně, které mají hodnotu, a aby se dokázaly dlouho udržet v centru pozornosti. Jakmile zaváhá, musí pak vynaložit obrovské úsilí, aby se vrátil na pozici, ze které předtím odešel.

Musela jste kariéře zpěvačky něco obětovat?

Nejsem exhibicionistka a snažím se nedávat bulváru důvod si mě všímat. Přesto jsem musela zpívání obětovat značnou část svého soukromí. Snažím se ho sice co nejvíc chránit, ale jsou bohužel věci, které uchránit nelze. Jinak to bohužel nejde.

Možná jste obětovala i herectví, které jste vystudovala na konzervatoři. Stýská se vám?

Nemohu říct, že bych ho obětovala, protože zpívání miluju. Je ovšem pravda, že bych se k němu chtěla vrátit, alespoň dočasně nebo příležitostně. Kdyby přišla nabídka na nějakou roli, potěšila by mě. Nejsem ale moc zkušená herečka. Divadlo jsem hrála pouze na konzervatoři, potom jsem se už věnovala výhradně zpěvu.